360 stupňová videomapa umožní prezentovať Komárňanský región pohľadom z neba

29. 06. 2021Novinky

Juhozápadný okres Podunajska bude môcť navštíviť každý. Vďaka novej 360° technológii snímania videa z lietadla ho môže vidieť z neba ktokoľvek a kedykoľvek. Virtuálny vyhliadkový let bude doplnený o komentár v slovenskom aj maďarskom jazyku.

Propagácia okresu Komárno netradičným pohľadom z vtáčej perspektívy a podpora domáceho cestovného ruchu je hlavným cieľom 360° videomapy Komárno z neba.

Letecký dokumentárny film

V Komárňanskom regióne sa pripravuje špeciálna novinka v podobe leteckého dokumentárneho filmu. 360 stupňová videomapa odprezentuje nielen mesto Komárno, ale aj jeho najbližšie okolie leteckými zábermi. Najpokročilejšia technológia prostredníctvom virutálnej reality spropaguje tento región skutočne atraktívnym spôsobom.

Vďaka svojej interaktivite a netradičnej forme prezentácie podporí domáci cestovný ruch, keďže videomapu si môže pozrieť ktokoľvek. „Pilotným projektom bola 360 stupňová videomapa pohoria Vysoké Tatry a regiónu Stredné Slovensko. Tentokrát sa zameriame na južné Slovensko, konkrétne na Komárňanský región. Nad ním sa môže preletieť ktokoľvek aj bez lietadla. Navyše bude k dispozícii kartografický popis krajiny, ktorý uľahčí orientáciu a predstavu, čo môže sledovateľ v Komárne navštíviť. Úplnosť a dokonalý zážitok doplní pôsobivý sprievodný komentár, “ hovorí pilot a letecký fotograf Milan Paprčka.

Ako bude možné preletieť ponad Komárňanský región?

360° technológia virtuálnej reality poskytne sledovateľovi skutočne skvostný a jedinečný zážitok. S pomocou 360° kamery upevnenej na bruchu lietadla sa vytvorí video celého Komárňanského regiónu. Do videa zapracujú kartografi a grafický animátor geografické popisy, názvy obcí, historické a kultúrne pamiatky, atrakcie, turisticky zaujímavé miesta i všetky ostatné záujmové body. Úplnú orientáciu a jedinečný zážitok dotvorí komentár, ktorý bude sledovateľa sprevádzať počas celého letu. Videomapa bude vytvorená v slovenskej aj v maďarskej verzii. Pre zahraničných sledovateľov budú pridané anglické titulky. 360 stupňová videomapa sa dá pozerať na počítači, smartfóne či tablete. S pomocou myši alebo pohybom smartfónu nahliadnete do tej strany, kam sa chcete pozerať.

„Najväčší zážitok z letu umocnia virtuálne okuliare. Ich nasadením nadobudne človek pocit, akoby bol na bruchu lietadla a krásu tohto regiónu si užíva z pohľadu vtákov. Vďaka interaktivite tejto technológie si môže prelet ponad Komárňanský región režírovať sledovateľ úplne sám,“ upresňuje regionálny projektový manažér, ktorý je súčasťou realizačného tímu, Martin Máté.

Originálna prezentácia regiónu

Jedinečnosť v 360° videomape je podpora propagácie regiónu pohľadom, akým nemá možnosť každý zažiť. Podľa slov Martina Mátého budú súčasťou videomapy aj obce i mestá, vzdelávacie inštitúcie a zariadenia cestovného ruchu, ktoré dotvárajú úplnú informovanosť a prehľad v tomto regióne. Všetky dané lokality a objekty turizmu budú vyznačené kartografickým popisom. „Veľkou výhodou videomapy je to, že nezachytáva len jednotlivú obec, ale aj jej polohu v okolitej prírode. Takto si vie divák predstaviť možnosti celej lokality a mať všetky informácie o svojich cieľoch v rámci letnej či zimnej turistiky pokope. Úplnú informovanosť doplní nahovorený text prezentujúci to, čo všetko počas letu nad regiónom Komárna divák uvidí, “ uzatvára Máté. 

 

Letecký dokumentárny film vám sám napovie, ktoré miesto najbližšie v Komárňanskom regióne navštívite.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This