360° videomapa Vysokých Tatier sa stala fenoménom.

2. 12. 2020Novinky

Tatry sú prvé pohorie na svete, ktoré majú spracované 360° video s kartografickým popisom. Za tri týždne má na youtubovom kanále Slovensko z neba unikátna 360° videomapa viac než 220 tisíc zhliadnutí. Tu si ju môžete pozrieť aj vy:

Tento nápad vznikol spontánne, no netušil som, že bude mať takýto úspech. Video patrí medzi najsledovanejšie videá o Tatrách. Na internete máme mnoho pozitívnych reakcií a zaujalo aj množstvo turistov z Česka a Poľska,“ hovorí pilot, letecký fotograf a autor videa Milan Paprčka.

Každú hodinu si pozrie video v priemere tristo ľudí. Následne pod videom nechávajú aj odozvy typu:

Krásne prekrásne !!! Slováci majú takú nádheru. (vyznačenie štítov a bodov Tatier je excelentné)

Tak toto bol nápad za milión urobiť takéto video, palec hore, potešilo ma toto video lebo pochádzam spod tatier a teraz aspoň viem, že kde som ešte nebol a musím tam ísť, lebo je to nádhera.

20 rokov snívam o takomto videu. Konečne, ďakujem veľmi, veľmi. Nápad v tejto dobe nemohol byť lepší od Tatrancov, nám, milovníkov Tatier.

Prelet nad Vysokými Tatrami trvá približne sedem minút. Videomapa je spracovaná takým spôsobom, že nadobudnete pocit, akoby ste boli na bruchu lietadla a krásu týchto vrchov si užívate z pohľadu vtákov. 360° kamera umožňuje pozrieť sa do akejkoľvek strany. Videomapa sa dá pozerať na počítači, smarfóne a najväčší zážitok z letu poskytujú virtuálne okuliare. Prelet od Podbanského po Belianske Tatry dopĺňa kartografický popis názvov dolín, plies a vrchov.

A práve ten virtuálny kartografický popis videa je dôvod, prečo je videomapa Vysokých Tatier zatiaľ jediná a to v celosvetovom meradle. Výroba takéhoto popisu je totiž vlastne práca so špeciálnymi efektami a každá minúta takéto videa znamená 5-7 hodín práce špecialistu – grafického animátora. Ešte predtým boli potrebné dva pracovné dni profesionálneho kartografa na prípravu. Dohromady vytvorenie len 7-minútovej 360°videmapy Vysokých Tatier trvalo, bez samotného lietania, viac ako 80 hodín práce. „Ak sa jeden názov vo videomape zobrazuje jednu minútu, bol to v priemere 22 minút mojej práce. No a vzhľadom na to, že je to 360° video, tak tu mátee pohľad nielen z prednej, ale aj zo zadnej kamery. Čiže keď sa otočíte na ktorúkoľvek stranu a vidíte jeden konkrétny objekt, jeho popis by mal stále zobrazovať primo nad ním. Čiže časť zobrazenia nápisu som musel robiť 2x. Toto bol asi najväčší oriešok, pretože týchto názvov je niekoľko desiatok,“ spresňuje grafik/animátor Milan Jančovič.

Aj napriek veľkej časovej náročnosti a veľkých nárokov na výkon počítačovej techniky, chcú tvorcovia pokračovať v ďalších 360° videmapách. „Na rade sú región Biela Orava, čo je okres Námestovo a región Srdce Valašska, čo je okolie Vsetína. Pomocou crowfundigovej kampane chceme vyzbierať od verejnosti aj prostriedky na výrobu 360°videomapy Nízkych Tatier.“ dodáva Paprčka.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This