360° videomapy Bielej Oravy vám umožnia spoznať tento región z vtáčej perspektívy

3. 02. 2022Novinky

Unikátne a jedinečné aj tak môžeme pomenovať naše 360° videomapy Bielej Oravy. Vytvorili sme výnimočný dokumentárny seriál, ktorý zachýtava región Oravy v okolí Oravskej priehrady z vtáčej perspektívy. A prečo tvrdíme, že ide o jedinečné dielo? Tu vám prinášame hneď niekoľko dôvodov:

  • videomapa obsahuje obce či mestá, vzdelávacie inštitúcie a zariadenia cestovného ruchu, ktoré vytvárajú jedinečnosť lokality
  • nájdete v nej objekty turizmu, zaujímavé historické či prírodné pozoruhodnosti, názvy vrchov a pohorí
  • samotné obce, mestá, pohoria a prírodné či kultúrne zaujímavosti sú vyznačené kartografickým popisom

Dokumentárny seriál 360° leteckých videomáp má sedem častí. Pohodlne sa usaďte a pozrite si celý seriál na tomto linku. 

360° videomapy vás zavedú do Námestova, vychutnáte si pohľad na Babiu horu, preletíte sa ponady Oravské Beskydy či Oravskú priehradu, spoznáte zaujímavé miesta celého regiónu a vďaka príjemnej hudbe a pútavo nahovorenému textu prezentujúci to, čo počas letu sledovateľ práve vidí môžete objavovať región z pohodlia domova. Týmto dielo sme do bodky naplnili naše poslanie, ktoré je prinášať ľuďom jedinečný pohľad na krajinu.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This