Aj Ilava a okolie z neba sa dočkala svojej knihy z neba

27. 08. 2020Knihy, Novinky

Ilava a okolie z neba&

Edícia Slovensko z neba sa rozrástla o ďalší zaujímavý knižný titul. Najnovší prírastok Ilava a okolie z neba z unikátnej edície kníh leteckých fotografií vám ponúka tento nádherný región jedinečným pohľadom „z neba“.

Okres Ilava je jedným z najmenších slovenských okresov. Raritou je, že Ilava nie je najväčším mestom okresu. Je dokonca až tretia. Najväčším mestom okresu je Dubnica nad Váhom. Táto rarita prispela ešte k niekoľkým „naj“: Ilava je najmenším okresným mestom, zatiaľ čo Dubnica nad Váhom je najväčším mestom, ktoré nie je sídlom okresu. Celý región leží v úzkom údolí Váhu pod hradbou Bielych Karpát na západe a Strážovských vrchov na východe okresu. Mohutné a strmé bradlá Bielych Karpát sa na dlhé stáročia stali sídlom viacerých hradov, tvoriacich obrannú líniu Považia. Jedným z nich bol kráľovský pohraničný hrad Vršatec. Na druhom brehu Váhu jeho údolie strážil hrad Košeca. Hoci z hradov ostalo už len niekoľko múrov, zo strmých hradných brál sa impozantné kruhové výhľady naskytajú doteraz. Samotnú dolinu Váhu skrášľujú nádherné kaštiele, nachádzajúce sa takmer v každej obci pozdĺž rieky. Na letisku v Slavnici určite neobíďte letecké múzeum. Jeho pýchou je zbierka historických lietadiel, niektoré sú ozajstnými legendami letectva. Jedným z prirodzených centier regiónu bola už odpradávna aj Dubnica nad Váhom. Najstaršou pamiatkou mesta je Kostol sv. Jakuba, ktorý sa spomína už koncom 13. storočia. Skutočne impozantným dielom je ranobarokový kaštieľ s priľahlým parkom. Na jeho najvyššom mieste nájdete azda jeho najväčší skvost – unikátnu grotu s romantickou vyhliadkovou vežou. Samotná Ilava ako okresné mesto bola tiež od nepamäti jedným z centier regiónu. Najväčšou stavbou mesta je monumentálny hrad Ilava. Pôvodne slúžil ako ochrana široko-ďaleko jediného brodu cez Váh a od 19. storočia slúži ako väznica. Raritou je Kostol všetkých svätých v areáli hradu. Nachádza sa v stráženom priestore väznice, no počas bohoslužieb je prístupný verejnosti. Určite jeden z najnevšednejších zážitkov. V tomto kraji sa však nachádza aj mnoho iných, menej známych miest, ktoré stoja za spoznanie. A keďže človek je tvor zvedavý, čaro nepoznaného sľubuje naozaj jedinečný zážitok. Spoznajte Ilavu a jej  okolie celkom novým pohľadom v knihe Ilava a okolie z neba, a možno vás inšpiruje si zvoliť, Ilavu a jej krásne okolie, ako ďalší cieľ vašej cesty.

Ilava a okolie z neba

A na čo sa môžete tešiť?

V knihe vám predstavíme Ilavu na vyše 100 leteckých fotografiách. Fotografie vznikali na jar a v lete, ale nájdete tu aj jesenný pohľad. V knihe sa vám naskytnú nádherné pohľady na mesto, obce a prírodu. Ukážeme vám Ilavu a okolie tak ako ju nepoznáte, pohľadom z vtáčej perspektívy, čo je veľmi netradičný zážitok.

Zalietajte si spolu s touto knihou ponad Ilavu a jej a okolie. Jedinečné fotografie z lietadla vám to umožnia.

Chcete vedieť aké zábery sa v knihe nachádzajú? Pripravili sme pre vás možnosť prezrieť si Ilavu a okolie z neba aj online.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This