Aj Myjava a okolie z neba sa dočkala knihy „z neba“

27. 05. 2020Knihy, Novinky

Myjava a okolie z neba

Edícia Slovensko z neba sa rozrástla o ďalší zaujímavý knižný titul. Tentokrát sme zamierili na myjavské kopanice. Najnovší prírastok Myjava a okolie z neba z unikátnej edície kníh leteckých fotografií vám ponúka tento nádherný región jedinečným pohľadom „z neba“.

Myjava a jej kopanice sa rozprestierajú pod hradbou Bielych Karpát a sú jedným z najrázovitejších krajov Slovenska. Malebná zvlnená krajinka je posiata roztratenými sídlami od doliniek až po najvyššie časti regiónu. Kopanice boli odjakživa krajom poľnohospodárskym a na krajine to poznať dodnes. Centrom regiónu je mesto Myjava. Nie je však typickým mestom s obrovskými továrňami či množstvami panelových domov. Pre svoj kopaničiarsky charakter je Myjava prezývaná aj ako „metropola pod slamou“ podľa románu rodáčky Zuzky Zgurišky. Slávnych rodákov z tohto kopaničiarskeho kraja pochádza mnoho, no jeden z nich nad všetkých ostatných vyčnieva. Reč je o rodákovi z Košarísk, politikovi, diplomatovi, astronómovi a jednom z najvýznamnejších Slovákov vôbec – generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Na jeho počesť bola na Bradle vybudovaná majestátna mohyla. Tá je výraznou dominantou celého regiónu a zároveň jeho najväčšou turistickou atrakciou. Celoročne sem prúdia davy turistov, ktorí si chcú uctiť jeho dielo a pamiatku. Myjavské kopanice sú skutočne čarovným miestom, ktoré každému, kto ho navštívil, zanechá nezabudnuteľné spomienky. A tomu, kto tu strávil časť života, ostane navždy v srdci. V tomto kraji sa však nachádza aj mnoho iných, menej známych miest, ktoré stoja za spoznanie. A keďže človek je tvor zvedavý, čaro nepoznaného sľubuje naozaj jedinečný zážitok. Spoznajte Myjavu a jej  okolie celkom novým pohľadom v knihe Myjava a okolie z neba, a možno vás inšpiruje si zvoliť,Myjavu a jej malebné okolie, ako ďalší cieľ vašej cesty.

Myjava a okolie z neba

A na čo sa môžete tešiť?

V knihe vám predstavíme Myjavu na vyše 100 leteckých fotografiách. Fotografie vznikali na jar a v lete, ale nájdete tu aj jesenný pohľad. V knihe sa vám naskytnú nádherné pohľady na mesto, obce a prírodu. Ukážeme vám Myjavu a okolie tak ako ju nepoznáte, pohľadom z vtáčej perspektívy, čo je veľmi netradičný zážitok.

Zalietajte si spolu s touto knihou ponad Myjavu a jej a okolie. Jedinečné fotografie z lietadla vám to umožnia.

Chcete vedieť aké zábery sa v knihe nachádzajú? Pripravili sme pre vás možnosť prezrieť si Myjavu a okolie z neba aj online.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This