Banská Štiavnica a okolie z neba

30. 01. 2020Novinky

Keď pred miliónmi rokov začala príroda písať príbeh Banskej Štiavnice a jej okolia, muselo to byť úchvatné divadlo! Praveká, štyri kilometre vysoká sopka vybuchla tak mocne, že ešte dnes je zreteľne vidieť jej dvadsaťpäť kilometrov široký kráter. Keď sa vyliala horúca magma, celé rozľahlé dno stratovulkánu sa prepadlo do vlastných vyprázdnených útrob.

Sily podzemia dostali k zemskému povrchu nielen lávu, ale aj to, čo sa omnoho neskôr začalo považovať za vzácne kovy. Keď sem o mnoho státisícročí po utíchnutí kataklizmy vkročili ľudia, už od legendárnych Keltov začali štiavnickú oblasť nazývať Terra Banensium: Zem baníkov. Veľmi skoro totiž objavili, že v hĺbke horských masívov na strmých okrajoch pravekého krátera, ale aj priamo pod povrchom jeho prehistorického dna, ležali v miliónoch ton rudných žíl ukryté poklady nevyčísliteľnej hodnoty.

Banská Štiavnica, postavená uprostred všetkého toho bohatstva, sa stala „Strieborným mestom“, ktoré obklopili ďalšie banícke osady. Ťažiarske, remeselnícke a obchodnícke obyvateľstvo zásobovali jedlom a pitím roľníci a vinári z roľníckych dedín, ktoré popri baníckom rozvoji vyrástli na úrodnej pôde južných svahov štiavnického pohoria.

V 18. storočí bola Banská Štiavnica a jej okolie najväčším centrom ťažby drahých kovov v habsburskej monarchii. Samotná mesto sa stalo po Bratislave, teda vtedajšom Prešporku, druhým najväčším sídlom na území Slovenska. A nešlo iba o počet jej obyvateľov, honosnosť domov či lesk zámockých striech, ale aj o jej civilizačný význam. V štiavnických inštitúciách sa sústredila špičková banícka veda aj školstvo. Banská akadémia bola prvou vysokou školou svojho druhu na celom svete. Za výnimočnosťou tohto faktu nijako nezaostávali technické či stavebné diela ľudí, ktorí tu získavali svoje poznanie. Krásnym a dodnes existujúcim príkladom sú Richňavské tajchy, zadržiavajúce milión kubických metrov vody, ktoré boli v tom období najväčším vodným dielom na celej planéte.

Aj ďalšie svedectvá jedinečnosti vekov, ktoré prešli týmto regiónom, sú viditeľné a obdivovateľné očami nás, dnešných ľudí. A vôbec nie iba v tmavých útrobách šácht a štôlní, kde sa skrýva prapôvod prakticky všetkého tunajšieho diania. Práve naopak. Čím vytrvalejšie sa ľudia vnárali do hlbín zeme, tým rozsiahlejšie a honosnejšie tento región rástol na povrchu.

Všetky výtvory prírody a vynálezy človečieho umu, ktoré sa nazhromaždili v Zemi baníkov, sú v tomto krátkom článku nevymenovateľné. Ich obrazy však už čoskoro naplnia stránky novej knihy leteckých fotografií. Pretože sú – možno trochu paradoxne – vynikajúco pozorovateľné z výšin: práve tých, do ktorých kedysi siahala ohnivá obruč vulkánu. A verte, že tú si podľa fotografií veľmi ľahko predstavíte tiež. Stačí nechať svoju fantáziu voľne lietať pri pohľadoch na Banskú Štiavnicu a jej okolie z neba.

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Banskú Štiavnicu a okolie , v tom najlepšom svetle.

Pokiaľ by vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!

Ako je možné vstúpiť do projektu?

Zavolajte ešte dnes regionálnu manažérku nášho vydavateľstva Máriu Dlužaninovú na tel.číslo 0919 197 340 alebo napíšte e-mail na Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezntáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.

Ponúkame jedinečný pohľad na krajinu. Pridajte sa k nám!

Pin It on Pinterest

Share This