Bystrica v záplave slnka a vody z Bystrice

27. 06. 2019Krst

Počas popoludňajších a podvečerných hodín zalieva obľúbenú banskobystrickú kaviareň Dúšok slnko. V predposlednú júnovú sobotu sa jeho lúče stali divadelnými reflektormi, ktoré dokonalo osvetlili scénu pre hlavnú hrdinku večera – najnovšiu obrazovú publikácii o meste pod Urpínom a jeho okolí.

„Banská Bystrica a okolie z neba je už naša tretia knižka leteckých fotografií Banskej Bystrice,“ začal nové dielo predstavovať desiatkam prítomných hostí i pozastavujúcim sa okoloidúcim Milan Paprčka, jeden z jej autorov a šéf vydavateľstva. „Bohatstvo záberov tohto mesta a krajiny okolo neho vzniká celkom prirodzene, keďže tu žijeme, tvoríme a ponad Bystricu asi aj najčastejšie lietame. Preto tu vznikajú krásne zábery v každom ročnom období.“

Stovku najkrajších, ktoré sa dostali do novej knihy, vybral Bohuš Schwarzbacher, druhý z oficiálnej autorskej dvojice. „Ja by som na to asi nemal trpezlivosť,“ usmial sa M. Paprčka a vzápätí zdôraznil, že jeho veľké poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa na vzniku novej knihy podieľali. „Na obálke sme síce uvedení len dvaja, ale v skutočnosti za knihou stojí celý tím ľudí. Či už samotný CBS Flying Team , teda ľudia, ktorí sa tlačia v malých kabínach lietadiel nad vašimi hlavami a robia všetky tieto krásne zábery – za nich by som určite rád menoval fotografa Jakuba Chovana a pilota Matúša Krajňáka. Ale potom je to aj zvyšok šikovnej partie, z ktorej by som chcel spomenúť grafika Milana Jančoviča, projektového manažéra Martina Poloňa a koordinátorku celého projektu Andreu Simanovú.“

Reprezentatívna publikácia o Banskej Bystrici by nebola úplná, nebyť podpory zo strany mesta. To, že aj samospráve záleží na úspešnej prezentácii a propagácii mesta i regiónu, potvrdil banskobystrický primátor Ján Nosko. Na krste sa síce nezúčastnil osobne, autorov knihy aj prítomných hostí však pozdravil osobným listom. „Napriek tomu, že obrazových publikácií je veľa, knihy ‚z neba‘ sú svojím obsahom i formou naozaj jedinečné,“ napísal. „Prinášajú nielen majestátne zábery našej krajiny, ale aj netradičný zážitok. Svet z vtáčej perspektívy nám ukazuje miesta z iných uhlov pohľadu a utvrdzuje nás v tom, že žijeme v nádhernej krajine v srdci Európy. Teší ma, že vychádza ďalšia kniha, ktorá ukazuje mesto i okolie v desiatkach nových pohľadov, a doplní tak mozaiku záberov o aktuálne a zaujímavé fotografie.“

Krst knihy by nebol krstom bez krstného rodiča. Tým sa stal Marek Slobodník, charizmatický svetobežník, známy svojim výrokom, ktorý odznel už na piatich kontinentoch: ‚Je to tu krásne, ale Bystrica je krajšia‘.

„Ja som si naozaj myslel, že nájdem vo svete niečo krajšie,“ vysvetlil tieto svoje preslávené slová s úsmevom, skrývajúcim sa v hustej brade. „Ale ako cestujem, tak zisťujem, že doma je to jednoducho stále najkrajšie. A nie iba toto mesto, ale aj jeho okolie, ktoré je zachytené práve v tejto knižke. A keďže aj ja som už začal pilotovať lietadlá a naskytujú sa letecké pohľady na Banskú Bystricu, je zrazu hádam aj dvakrát krajšia.“

Záplava krásnych slov napokon prešla do skutočnej záplavy, ktorá novú publikáciu symbolicky uviedla do knižného života. Zo sklenenej vázy v rukách Mareka Slobodníka sa na strany knihy vyliala voda, prinesená z Bystrice – riečky, ktorá je s Banskou Bystricou prepojená omnoho silnejšie, než iba spoločným menom. Rieka Bystrica (prítok_Hrona), domácimi familiárne nazývaná „Bystrička“, sa rodí vysoko v horách nad mestom, preteká ním, aby v ňom aj skončila svoju samostatnú riečnu púť – v údolnom srdci mesta, priamo pod vrchom Urpín, sa vlieva do vĺn Hrona.

Pripravili sme si pre vás SÚŤAŽ o knihu Banská Bystrica a okolie z neba: Napíšte v komentári pod príspevok na Facebooku aká obec sa nachádza v knihe na strane 51?

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This