Bytča a okolie z neba

11 mája, 2021

Novinky

Majestátne Javorníky na severozápadnom horizonte, mysticky kamenné Súľovské vrchy na juhovýchodnom a medzi nimi kotlina s nivou Váhu a jeho prítokov. To je krajina Bytče a jej okolia.

Bytca

Mesto patrí k tým, kde sa oddávna tvorila nejedna kapitola dejín Slovenska. Medzi múrmi Bytčianskeho kaštieľa  sa zrodila aj jedna z našich najväčších legiend, keď sa tam Tomáš Uhorčík spriatelil s Jurajom Jánošíkom. Stalo sa to ešte v časoch, keď Bytča žila poľnohospodárstvom a predovšetkým remeslami. Takmer sto majstrov by ste vtedy napočítali priamo v meste, pričom najdôležitejším odvetvím bolo súkenníctvo.

Bytca

Ako roky a storočia leteli ponad bytčiansky chotár, mesto sa prirodzene menilo a na remeselných tradíciách vyrástlo do priemyselného, obchodného a spoločensko-kultúrneho centra pre celé široké okolia. Medzi zaujímavé prvenstvá patrí napríklad to, že v roku 1878 tu podnikatelia Reich a Steiner založili najstaršiu zápalkáreň na Slovensku. Prosperujúca Bytča priťahovala ľudí a ešte začiatkom druhej polovice 19. storočia bola ľudnatejšia ako Žilina. Pri lietaní nad Bytčou sa aj v súčasnosti nádherne ukáže typické stredoveké štvorcové námestie s krížom pretekajúcim potokom Petrovička, ktorý osviežuje jeho zachovaný vzhľad.

Bytca

Bytča leží v centrálnej časti celého okresu a je ideálnym východiskovým bodom pre objavovanie množstva jeho zaujímavostí. Možno z nej podnikať výlety za poznávaním doslova každým smerom. Cesty na juh vedú k členitým scenériám Súľovských vrchov s prírodnou rezerváciou Súľovské skaly, plnou nezameniteľných kamenných veží, strmých brál, ihiel, homolí, ba i celých skalných miest.

Sulovske skaly

Prírodou aj pamiatkami obdarený kraj okolo historického mesta na hornom Považí sa už čoskoro predstaví nielen v plnej kráse, ale aj originálnym spôsobom vďaka novej knihe leteckých fotografií Bytča a okolie z neba.

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Bytču a okolie , v tom najlepšom svetle.

Pokiaľ by vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!