Čadca a okolie z neba

7. 09. 2020Novinky

Dnes známa história vytvára dojem, ako by sa ľuďom do krajiny magických kopcov a tajomných dolín na hornom toku Kysuce a do nej sa vlievajúcej Bystrice príliš nechcelo. Po pravekých lovcoch a zberačoch tu začali stopy svojho každodenného žitia zanecháť až prví Slovania. A ešte trvalo celé stovky rokov, kým ich potomkovia začali naozaj naplno využívať dar, ktorý im v lone vrchov príroda pripravila. Zdravé, husté lesy, neúnavne vyrastajúce z hnedej horskej zeme, štedro napájanej výdatnými nádielkami nenahraditeľného dažďa i snehu.

Čadca a okolie z neba

V dobách, keď sa ešte len rodila súčasná Čadca, Krásno nad Kysucou, Turzovka a desiatky neďalekých dedín a osád, mala pre ich obyvateľov vyššiu hodnotu holá pôda, než porastená stromami a húštinou. Pretože kým drevo na postavenie príbytkov či zhlobenie stolov dostávali z prajných lesov pomerne ľahko, role a pasienky – z ktorých na tie stoly prichádzala poživeň – sa spod klenby korún stromov na husto zalesnených stráňach tradične získavali len veľmi ťažko.

Čadca a okolie z neba

Časy sa však menia a to, čo v jedných prináša ľuďom vrásky, začne im v iných prinášať radosť a úžitok. Hornokysucká zem, tak zanovito si celé veky brániaca svoje kopce pred odlesnením, sa napokon aj bez jeho dokonania zmenila na pastvu. Nie doslovnú, ale tú okúzľujúcu pre oči tých, čo tu bývajú, alebo sem prichádzajú.

Čadca a okolie z neba

Lebo v ľudskej súčasnosti sme si to dokázali zariadiť tak, že o čo viac jedla máme na svojich stoloch, o to vďačnejší sme za voňavé tône lesných tíšin v dolinách či hôrnych svahoch. Čím mnohorakejšie cesty k obžive a streche nad svojou hlavou si v živote vytvárame, tým jedinečnejšími pocitmi sa na cestičkách nedotknutými hôrnymi svahmi opantávame. A čím vyššie po nich stúpame, tým viac sa výhľady na Čadcu a jej okolie stávajú pohľadmi akoby priamo z neba.

Čadca a okolie z neba

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Čadcu a okolie , v tom najlepšom svetle.

Čadca a okolie z neba

Pokiaľ by vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!

Ako je možné vstúpiť do projektu?

Zavolajte ešte dnes regionálneho projektového manažéra nášho vydavateľstva Ing. Ján Puchoň na tel.číslo 0948 170 701 alebo napíšte e-mail na Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezntáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.

Ponúkame jedinečný pohľad na krajinu. Pridajte sa k nám!

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This