Do Vysokých Tatier sa dá zaletieť aj počas lockdownu!

27. 10. 2020Novinky

Naše Vysoké Tatry momentálne zívajú prádnotou. Ak nie ste z okresu Poprad, dostanete sa tam len ťažko. Ale je to naozaj tak? Vďaka novej 360° technológii virtuálnej reality tam môžete ísť aj hneď.

Traja nadšenci zo skupiny Slovensko z neba – pilot Milan Paprčka, kartograf Bohuš Schwarzbacher a grafik Milan Jančovič si dali tú námahu a vytvorili a pre verejnosť sprístupnili 360° virtuálnu leteckú video-mapu Vysokých Tatier. Podľa Milana Paprčku sú Vysoké Tatry zrejme prvým a zatiaľ jediným pohorím na svete, ktoré sa môžu popíšiť takouto virtuálnou leteckou video-mapou.

Hovorí pilot a letecký fotograf Milan Paprčka: „Nápad vznikol celkom spontánne. V septembri som chcel žene môjho života spraviť radosť na naše výročie a zobral som ju lietadlom nad Vysoké Tatry. Na brucho lietadla som zároveň umiestnil 360° kameru, ktorá sníma všetko okolo seba. Je to podobné ako google autíčko, ktoré má takú kameru na streche a chodí po uliciach. My sme ale leteli ponad hrebeň Tatier a mali kameru na bruchu.“

Let však bola iba prvá, tá jednoduchšia časť. Následne bolo treba do 360° videa umiestniť popisy  tatranských štítov, dolín, chát a plies tak, aby držali stále na svojom mieste a zobrazovali sa správne pri  pohľade diváka do akejkoľvek strany. Toto stálo desiatky hodín práce grafika a počítačového animátora Milan Jančoviča“.

„Výber kartografických popisov mi spravil kolega Bohuš Schwarzbacher. A ja som sa pustil do práce a poviem vám, nevedel som, do čoho idem. Výroba takéhoto videa s projekciou nápisov je nesmierne náročná na výkon počítača a aj na čas animátora. Mnohokrát mi spadla mašina, zabralo to niekoľko desiatok hodín práce a spôsobilo mi to pár vrások na čele, ale myslím, že výsledok stojí za to.“ konštatuje Milan Jančovič.

Virtuálny let začína Kriváňom a v nadmorskej výške 3000 m lietadlo pokračuje ponad vrcholky štítov až nad Lomnický štít. Jeho prieletom, po približne siedmych minútach, video končí. Sú to veľmi zaujímavé pohľady, napríklad aj na Gerlachovský štít, ktorý je snímaný zo severu a nie z typickej južnej strany, ako ho ľudia obyčajne poznajú. Na video-mape veľmi pekne vidno aj poľskú časť Vysokých Tatier. Zvuková stopa videa je tvorená zvukom autentického leteckého motora, doplneného zasnenou hudbou pre príjemnejšie vnímanie letu nad našimi veľhorami.

„V súčasnosti majú ľudia dosť negatívnych správ, chŕliacich sa z každej strany. Vyhľadávajú tak spôsob, akým možno niečo zažiť alebo aspoň myslieť pozitívne. Toto špeciálne video by im to mohlo umožniť. Keď už nás zavreli doma a znemožnili Tatry navštíviť osobne, môžu si ľudia nad nimi zalietať aspoň virtuálne.“ dodáva Paprčka.

 

Stačí, ak máte k dispozícii kvalitné pripojenie na internet. Na nižšie uvedenom odkaze si môžete pozrieť celú 360° video-mapu priamo na stránke Youtube. Ide to v bežnom počítači, alebo smartfóne. Skutočný virtuálny svet však zažijete nasadením si okuliarov na virtuálnu realitu, ktoré vás pohodlne usadia priamo pod trup lietadla, odkiaľ si vďaka interaktivite tejto technológie, môžete prelet ponad veľhory sami režírovať. Pozor, slabším žalúdkom sa pri kolmom pohľade do hlbokých dolín môže urobiť aj mierne nevoľno! V orientácii vám pomôže aj animovaný kartografický popis krajiny. Dúfame, že nemáte strach z výšok.

Pin It on Pinterest

Share This