Hlohovec a okolie z neba

29. 05. 2019Knihy, Novinky

Dvadsať štyri. To nie je len počet hodín v jednom dni, ale aj súčet obcí a miest v hlohoveckom okrese. Presnejšie, dve mestá a dvadsaťdva dedín. Z Hlohovca, ktorý je stredobodom tohto dolnopovažského regiónu, sa na všetky strany rozbiehajú cesty, takže to pri pohľade zhora trochu vyzerá ako hodinový ciferník.

Keby rieka Váh bola ručičkami, tento gigantický časostroj by ukazoval ukazoval pol dvanástej. Najdlhšia slovenská rieka tadiaľto preteká takmer dokonalo severo-južným smerom, priamo cez stred územia – Hlohovec. Jeho pôvodne stredoveké hradné srdce za tisíc rokov existencie vyrástlo na zámocký park s francúzskymi terasami a ojedinelým sústredením vzácnych platanov. Nájdete tu však napríklad aj najstaršiu zachovanú budovu divadla na Slovensku. A jazierko, ktoré akoby symbolizovalo všadeprítomnosť životodarnej vody.

Ako samotný Hlohovec, tak aj celé jeho okolie sa rovnomerne rozkladá na oboch vážskych brehoch a hojnosť vlahy v tomto kraji je pri lete nad ním krásne viditeľná. Hladiny štrkovísk, rybníkov, meandrujúceho Váhu aj geometricky rovného Drahovského kanála sú ako zarámované zrkadlá oblohy, uložené na hustom sýtozelenom koberci. Zmiešané nížinné lesy a široké polia sú zase ako živé tkanivá medzi pekne poukladanými dedinami. Rady vinohradov, vystavené hrejivému slnku, tomu všetkému dávajú jedinečnú ornamentálnu výzdobu..

Ako pozorovanie oblakov zo zeme, tak aj pohľad z oblohy na zem oživuje ľudskú fantáziu. Vďaka tomu, že zhora náš svet vyzerá úplne inak, než ako sme ho zvyknutí vidieť, často objavujeme pri pohľade z oblakov nevídané veci. Ak žijete, pracujete či podnikáte v hlohoveckom okrese, už čoskoro sa o tom budete môcť presvedčiť vďaka knihe Hlohovec a okolie z neba.

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?
Ak v Hlohovci a jeho okolí žijete, pracujete či podnikáte, pridajte sa a poďte tvoriť knihu spolu s nami. Podeľte sa s čitateľmi na celom Slovensku i za jeho hranicami o ďalšie zaujímavosti a pozoruhodnosti. Všetky tieto i mnohé ďalšie zaujímavosti nájdete zvečnené na obrázkoch v pripravovanej knihe Hlohovec a okolie z neba. Práve sme na nej začali pracovať a ak máte chuť, pridajte sa k nám. Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Hlohovec, v tom najlepšom svetle.

Pokiaľ by vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!

Zavolajte ešte dnes regionálnu manažérku nášho vydavateľstva Miroslavu Daranskú  na tel.číslo 0917870413 alebo napíšte e-mail na Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezentáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.

Pomáhame rásť slovenskému cestovnému ruchu. Pridajte sa k nám!

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This