Kežmarok a okolie z neba

6. 07. 2021Novinky

Je veľa krás, čo núka svet,

no nášmu mestu páru niet,

tu krásu stráži čas a hory snežné.

Náš hrad aj lesné úbočia,

zrak lákajú po stáročia,

to mesto, vravím vám, fakt nie je bežné…

 

Verše básne o Kežmarku od Jaroslava Šlebodu sú vari najlepším začiatkom dnešného zoznámenia sa s nezameniteľným kútom severného Slovenska.

Kezmarok a okolie z neba

Príroda ho obdarila čarokrásnym krajinným kontrastom, keď rovinatú zem miest a dedín v údolí rieky Poprad obkolesila horskými horizontmi všade, kam len oko pozrie: Vysoké Tatry, Kežmarská pahorkatina, Levočské vrchy.

Kezmarok a okolie z neba

Podtatranskú kotlinu ľudia objavili a obývali už pred tisíckami rokov. Križujúce sa obchodné trasy sem odpradávna prinášali čulý ruch a bolo preto len otázkou času, kedy sa z tunajších osád vytvorí nové mesto. Stalo sa tak napokon v roku 1269, keď Kežmarok získal mestské výsady. Spolu s výhodnou polohou mu to prinieslo ešte rýchlejší rozvoj a jeho ulice stále silnejšie pulzovali obchodným, spoločenským aj kultúrnym životom.

Kezmarok

Nijako za ním nezaostáva stala miestom stretnutí či mierových rokovaní medzi uhorskými a poľskými li ani sídla v jeho okolí a napríklad neďaleká Spišská Stará Ves sa hneď niekoľkokrát kráľmi.

Sulovske skaly

Pre milovníkov turistiky a túlania sa v slovenskej prírode je mimoriadne zaujímavé, že Kežmarok bol historicky hlavným východiskom spoznávania a bádania vo Vysokých Tatrách. Možno dokonca povedať, že mesto zohrávalo zásadnú úlohu v objavovaní a sprístupňovaní našich veľhôr. Veď prvý známy turistický výlet medzi tatranské štíty podnikla práve kežmarská hradná pani Beata Laska, a to už v druhej polovici 16. storočia. A o dvesto rokov neskôr práve tu vznikol úplne prvý turistický spolok v Uhorsku – známy Uhorský karpatský spolok. Jeho členom dodnes vďačíme za ich významný podiel na založení horskej záchrannej služby i za to, ako prispeli k vzniku modernej cesty, po ktorej vedie dnešná Cesta slobody.

Kezmarok a okolie z neba

Dôležité je však zároveň nezabudnúť, že kežmarský región zďaleka nie sú len cesty k monumentálnej kráse Vysokých Tatier. Do okolia mesta siaha aj územie ďalšej významnej chránenej vzácnosti – Pieninského národného parku. Čarovné horstvo na slovensko-poľskom pomedzí ukrýva nespočítateľné množstvo príťažlivých miest a jedinečností, spomedzi ktorých určite musíme spomenúť najväčší kaňon v strednej Európe, vyhĺbený nespútanými vodami dravého Dunajca.

Kezmarok a okolie

Nazrite na všetku túto záľahu horských aj údolných krás a historických pokladov z dychberúcich výšok. Letecké fotografie dokonale nevšedným spôsobom odhaľujú krajinnú klenotnicu prírodných divov, kultúrnych skvostov i nemiznúcich tradícií, aby vám v plnej nádhere ukázali Kežmarok a jeho okolie z neba.

Kezmarok a okolie

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Kežmarok a okolie , v tom najlepšom svetle.

Pokiaľ by vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!

Zavolajte ešte dnes regionálneho manažéra nášho vydavateľstva Ing. Juraj Valent na tel.číslo 0905 701 302 alebo napíšte e-mail na Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezentáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.

Ponúkame jedinečný pohľad na krajinu. Pridajte sa k nám!

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This