Krsty kníh vo vianočnej Skalici

18 decembra, 2019

Krst

Uplynulý víkend sa v Skalici konala veľmi milá akcia, ktorá spájala dve spriateľené krajiny Česko a Slovensko. Jednalo sa o Medzinárodný cestný beh Hodonín – Holíč – Skalica. Tak ako spája tento beh bežcov z oboch brehov rieky Moravy, takisto toto spojenie možete nájsť aj v našej knižnej novinke 101+101 leteckých pohľadov na Česko a Slovensko.

Krst knihy sa konal v rámci vyhlasovania výsledkov pretekov v nádhernej budove Domu kultúry v Skalici. Táto kultúrna a historická pamiatka z roku 1905 predstavuje jedno z významných diel uznávaného slovenského architekta Dušana Jurkoviča. Stena a opona v hlavnom sále sú vyzdobené maľbami od Jožy Úprky a Antoša Frolka, mozaika na fasáde je vytvorená maliarom Mikolášom Alešom. Naozaj unikátny kultúrny stánok, ktorý je ako stvorený pre rôzne významné udalosti. Preto nás veľmi teší, že sme tu mohli pokrstiť knihu 101 + 101 leteckých pohľadov na Česko a Slovensko, ale aj knihu, ktorá je spojená s týmto mestom a to Skalica a okolie z neba.

Knihu 101 +101 leteckých pohľadov na Česko a Slovensko do života na pódiu uviedol sám autor Bohuš Schwarzbacher spoločne spolautorkou z českej strany Martinou Oralovou. Krstnými rodičmi sa stali pani primátorka mesta Skalice – Ing. Anna Mierna a starosta mesta Hodonín – Libor Střecha. Kniha sa krstila  veľmi symbolicky – nastrihanou trikolórou.

Okrem unikátnej knihy 101+101 leteckých pohľadov na Česko a Slovensko sme do života uviedli aj ďalšiu knižnú novinku, ktorá je spätá práve s mestom Skalica. Skalica a okolie z neba bola predstavená jej autorom Milanom Paprčkom. Čestnými krstnými rodičmi tejto knihy sa stali manželia Zalúbilovci, ktorí sú organizátori Medzinárodného cestného behu Hodonín – Holíč – Skalica a  pochádzajú zo Skalice. Knihu pokrstili tradičným skalickým vínom – skalickým rubínom.