Levice a okolie z neba

7. 01. 2020Novinky

Levický región sa tiahne od vyhasnutých sopiek Štiavnických vrchov až po úrodné roviny okolo dolných tokov Hrona a Ipľa – druhej a tretej najdlhšej rieky na území Slovenska. Keď napíšeme, že tu boli odjakživa priaznivé podmienky pre život, nebude to iba fráza.

Archeológovia našli dôkazy už spred siedmich tisíc rokov o ľuďoch v tejto oblasti. Prehistorické nálezy z praveku boli dokonca také významné, že dali meno celosvetovo známej Želiezovskej kultúre. A keď v časoch Rímskej ríše jej vojvodcovia práve v tomto kúte sveta bojovali s barbarskými kmeňmi severu, samotný cisár Marcus Aurelius na jednej z výprav začal – ako si sám doslova poznačil – na Hrone“  písať to, z čoho neskôr vzniklo jeho legendárne dielo Meditácie.

Levický okres je najväčším na Slovensku a zaberá hneď dva slávne regióny – Tekov a Hont. Tekovský kraj prechádza od historických banských obcí a čilejkárskej oblasti na severe do širokej južnej roviny hronskej nivy s úrodnou ornicou a zvyškami lužného lesa. Príroda tu ľuďom dopriala živnú pôdu, vďaka ktorej tunajšie lesy voňajú hustými korunami stromov, ovocné sady bohatstvom plodov, vinohrady hroznom a stonky obilia sa ohýbajú pod ťažkými klasmi.

Levice boli oddávna prirodzeným centrom celého Tekova. Neprehliadnuteľným dôkazom ich dejinnej dôležitosti sú majestátne múry Levického hradu, ktorý bol kedysi dôležitým strážnym postavením v obrane stredoslovenských banských miest. Dnes okolo jeho zachovaného opevnenia prekvitá moderné mesto, príjemné na žitie a zaujímavé na spoznávanie.

Severne i južne od neho, pozdĺž toku Hrona, stoja ďalšie významné mestá okresu. Tlmače na severe sa nachádzajú priamo v zemepisnom fenoméne zvanom Slovenská brána. Hronské vody sa tu definitívne prerezávajú z hornatej krajiny do otvorených nížin. Po troch desiatkach kilometrov južným smerom ich kľukaté riečisko privádza k Želiezovciam. O nich sa hovorí, že sú zatiaľ neobjaveným skvostom južného Slovenska – vďaka blízkosti termálnych kúpalísk a historickým pamiatkam, ktorými sú napríklad Esterházyho kaštieľ, Soví zámoček či rodný dom svetoznámeho cukrára Sachera.

A Hont? Ten má v levickom okrese podobu malebného údolia, ktoré zo severu lemuje Krupinská planina a z juhu pohorie Börzsöny. Tam, kde je najužšie, leží na oboch stranách rieky Ipeľ mesto Šahy.

Krásy tekovskej aj hontianskej krajiny sa už čoskoro objavia spoločne na stránkach pripravovanej knihy Levice a okolie z neba, plnej leteckých pohľadov na všetky kúty tohto najrozsiahlejšieho slovenského okresu.

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Levice  a okolie, v tom najlepšom svetle.

Pokiaľ by vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!

Ako je možné vstúpiť do projektu?

Zavolajte ešte dnes regionálnu manažérku nášho vydavateľstva Ing. Adrianu Drugovú na tel.číslo 0915 435 966 alebo napíšte e-mail na . Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezntáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.

Ponúkame jedinečný pohľad na krajinu. Pridajte sa k nám!

Pin It on Pinterest

Share This