Levice a okolie z neba

7. 01. 2020Novinky

Levický región sa tiahne od vyhasnutých sopiek Štiavnických vrchov až po úrodné roviny okolo dolných tokov Hrona a Ipľa – druhej a tretej najdlhšej rieky na území Slovenska. Keď napíšeme, že tu boli odjakživa priaznivé podmienky pre život, nebude to iba fráza.

Archeológovia našli dôkazy už spred siedmich tisíc rokov o ľuďoch v tejto oblasti. Prehistorické nálezy z praveku boli dokonca také významné, že dali meno celosvetovo známej Želiezovskej kultúre. A keď v časoch Rímskej ríše jej vojvodcovia práve v tomto kúte sveta bojovali s barbarskými kmeňmi severu, samotný cisár Marcus Aurelius na jednej z výprav začal – ako si sám doslova poznačil – na Hrone“  písať to, z čoho neskôr vzniklo jeho legendárne dielo Meditácie.

Levický okres je najväčším na Slovensku a zaberá hneď dva slávne regióny – Tekov a Hont. Tekovský kraj prechádza od historických banských obcí a čilejkárskej oblasti na severe do širokej južnej roviny hronskej nivy s úrodnou ornicou a zvyškami lužného lesa. Príroda tu ľuďom dopriala živnú pôdu, vďaka ktorej tunajšie lesy voňajú hustými korunami stromov, ovocné sady bohatstvom plodov, vinohrady hroznom a stonky obilia sa ohýbajú pod ťažkými klasmi.

Levice boli oddávna prirodzeným centrom celého Tekova. Neprehliadnuteľným dôkazom ich dejinnej dôležitosti sú majestátne múry Levického hradu, ktorý bol kedysi dôležitým strážnym postavením v obrane stredoslovenských banských miest. Dnes okolo jeho zachovaného opevnenia prekvitá moderné mesto, príjemné na žitie a zaujímavé na spoznávanie.

Severne i južne od neho, pozdĺž toku Hrona, stoja ďalšie významné mestá okresu. Tlmače na severe sa nachádzajú priamo v zemepisnom fenoméne zvanom Slovenská brána. Hronské vody sa tu definitívne prerezávajú z hornatej krajiny do otvorených nížin. Po troch desiatkach kilometrov južným smerom ich kľukaté riečisko privádza k Želiezovciam. O nich sa hovorí, že sú zatiaľ neobjaveným skvostom južného Slovenska – vďaka blízkosti termálnych kúpalísk a historickým pamiatkam, ktorými sú napríklad Esterházyho kaštieľ, Soví zámoček či rodný dom svetoznámeho cukrára Sachera.

A Hont? Ten má v levickom okrese podobu malebného údolia, ktoré zo severu lemuje Krupinská planina a z juhu pohorie Börzsöny. Tam, kde je najužšie, leží na oboch stranách rieky Ipeľ mesto Šahy.

Krásy tekovskej aj hontianskej krajiny sa už čoskoro objavia spoločne na stránkach pripravovanej knihy Levice a okolie z neba, plnej leteckých pohľadov na všetky kúty tohto najrozsiahlejšieho slovenského okresu.

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Levice  a okolie, v tom najlepšom svetle.

Pokiaľ by vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!

Ako je možné vstúpiť do projektu?

Zavolajte ešte dnes regionálnu manažérku nášho vydavateľstva Ing. Adrianu Drugovú na tel.číslo 0915 435 966 alebo napíšte e-mail na . Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezntáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.

Ponúkame jedinečný pohľad na krajinu. Pridajte sa k nám!

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This