Levoča a okolie z neba

13 septembra, 2021

Knihy, Novinky

V Hornádskej kotline na východe Slovenska stoja už celé stáročia dve mestá a tri desiatky dedín, v ktorých sa prúdením času zhromaždili kultúrne pamiatky nesmiernej hodnoty a doslova svetového významu. Väčším z tých dvoch miest a dominujúcim centrom celého tohto jedinečného kraja je starobylá Levoča.

Bytca

Odpradávna bola centrom celého Spiša a právom patrila medzi najvýznamnejšie slobodné kráľovské mestá v celom Uhorsku. Prosperovala z výhodnej polohy na legendárnej obchodnej ceste Via Magna a rýchlo sa rozrástla na sídlo s nemalými výsadami. Najväčšou hybnou silou jej rozvoja bol obchod, ktorý postupne nadobudol medzinárodný rozmer. Levočania obchodovali s Krakovom, nemeckými hansovnými mestami, ba aj s Benátkami. Levočskí remeselníci vyrábali nielen pre miestnu spotrebu, ale aj pre trhy a jarmoky v celom Uhorsku a Poľsku. Neskôr sa Levoča stala jedným z hlavných centier renesancie a humanizmu v Uhorsku.

Bytca

Vďaka tomu všetkému je levočský región doslova pamiatkovým pokladom našej krajiny. Prastaré jadro mesta, obklopené mohutnými hradbami, sa už pred sedemdesiatimi rokmi stalo mestskou pamiatkovou rezerváciou a od roku 2009 je zaslúžene zapísané aj na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Veď len v meste samotnom sa nachádza vyše tristo pamiatkových objektov. Nad všetkými sa ako nezameniteľný symbol týči štíhla veža Chrámu sv. Jakuba. Do jeho vnútra prichádzajú návštevníci z celého sveta obdivovať jedenásť gotických a renesančných oltárov, vrátane najvzácnejšieho a najvyššieho v celom gotickom svete, ktorý z lipového dreva vyrezal slávny Majster Pavol.

Bytca

Kultúra, umenie a náboženstvo išli ruka v ruke nielen priamo Levoči, ale aj v jej okolí a susediacich sídlach. Hneď nad nezameniteľnou siluetou mesta čnie do výšky Mariánska hora, kde sa každoročne na začiatku júla schádzajú pútnici na svojom najväčšom stretnutí na Slovensku. Oficiálnym centrom cirkevného života bola zase neďaleká Spišská Kapitula, nie náhodou nazývaná aj Slovenský Vatikán. Krása a vznešenosť tamojšej románskej Katedrály svätého Martina dodnes vyvoláva pocity obdivu i bázne.

Sulovske skaly

Veľmi podobné dojmy však určite prináša do ľudskej mysle aj stavba, čo už pred stáročiami vyrástla na jednom z travertínových brál severovýchodného kúta zvlnenej hornádskej kotliny – Spišský hrad. Ten dal vlastne meno celému regiónu a patril medzi najväčšie hradné komplexy v strednej Európe.

Sulovske skaly

S trochou fantázie by sa dalo pohrať s myšlienkou, že tak, ako kedysi chránil okolité mestá a cesty, dnes by pokojne mohol byť baštou dohľadu nad našimi prírodnými pokladmi. Veď levočský región je uchvacujúco obklopený národnými parkami: Tatranským národným parkom na severozápade, Pieninským národným parkom na severe, Národným parkom Slovenský raj na juhovýchode a Národným parkom Nízke Tatry na juhozápade.

Sulovske skaly

A aby tej prírodnej nádhery nebolo málo, až k prahu samotnej Levoče siahajú hlboké a tiché lesy i poetické podhorské lúky ilylických Levočských vrchov. Dlhými kilometrami značkovaných peších chodníkov a cyklotrás lákajú k dlhým hodinám putovania, naplneným nádhernými výhľadmi na široké okolie, vrátane majestátnej panorámy Vysokých Tatier.

Sulovske skaly

Nuž, a keby sa vám pozemské výhľady nebodaj začali zdať málo, prijmite naše pozvanie a prezrite si už čoskoro celý tento nezabudnuteľný kraj z nadpozemskej výšky na leteckých fotografiách v knihe Levoča a okolie z neba, ktorú práve teraz začíname pre vás pripravovať.

Sulovske skaly

Prírodou aj pamiatkami obdarený kraj okolo historického mesta na hornom Považí sa už čoskoro predstaví nielen v plnej kráse, ale aj originálnym spôsobom vďaka novej knihe leteckých fotografií Levoča a okolie z neba.

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Levoču a okolie , v tom najlepšom svetle.