Myjava a okolie z neba

12. 08. 2019Novinky

Zaužívaný názov okolia Myjavy – kopanice – má plným právom toľko spoločných písmen so slovom kopce. Pretože kopce, kopčeky, pahorky či vŕšky všetkých tvarov, výšok a farieb sú tým, čo pri pohľade na kopaničiarsky región z lietadla uvidíte. Pozrite sa s nami na Myjavu a okolie z neba a zistíte, či aj vám bude táto zem pripadať ako stuhnutá hladina obrovského zeleného jazera, obkoleseného brehmi karpatských masívov.

Znalec miestnej geografie vám povie, že myjavská krajina je typickým predstaviteľom územia s typickým rozptýleným osídlením. Sú tu doslova stovky kopaníc, často tradičných s typickou architektúrou, postavených na veľmi odľahlých miestach – väčšinou v Myjavskej pahorkatine, ale aj v Malých Karpatoch a na svahoch Bielych Karpát, ktoré sú spoločným hraničným pohorím Slovenska a Česka. Na pohľad prívetivá kopaničiarska oblasť teda doslova vytvára pomedzie medzi dvomi národmi.

Znalec etnografie vám bude tvrdiť, že myjavský región je významnou kultúrno-historickou lokalitou s vlastnou ľudovou kultúrou a folklórnymi tradíciami. A bude mať pravdu. Dokazuje to nielen množstvo miestnych folklórnych súborov a skupín, vďaka ktorým sa tu zachovávajú tradície predkov, ale aj obľúbený folklórny festival.

A keď sa k slovu dostane znalec histórie, možno mu po chvíli ani nebudete veriť, aké veľké udalosti a osobnosti patria takému maličkému kusu zeme. Roky meruôsme, prvé Slovenské povstanie, vznik prvej Slovenskej národnej rady v dejinách, dejateľ Jozef Miloslav Hurban… a napokon aj nikto menší, ako samotný štátotvorca Milan Rastislav Štefánik. Jeho malá rodná dedina i veľká posmrtná mohyla nestoja nikde inde, ako práve tu – v krajine kopcov a kopaníc Myjavy a jej okolia.

Ak sme vo vás predchádzajúcimi riadkami vyvolali hlad po spoznávaní myjavského okresu z výšky, nebojte sa, nedopustíme, aby vás trápil dlho. Už sme začali pripravovať knihu Myjava a okolie z neba a tá vám onedlho prinesie mimoriadne štedrú porciu vyberaných leteckých fotografií. K nej bude ideálnou prílohou na pocitové aj informačné zasýtenie súbor článkov o regióne: o meste i obciach, o zaujímavých miestach i hodnotných pamiatkach, o dôležitých vzdelávacích a kultúrnych inštitúciách i významných podnikoch.

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Myjava a okolie, v tom najlepšom svetle.

Pokiaľ by vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!

Zavolajte ešte dnes regionálnu manažérku nášho vydavateľstva Mgr. Magdaléna Osúchová na tel.číslo 0948 212 220 alebo napíšte e-mail na . Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezentáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.

Ponúkame jedinečný pohľad na krajinu. Pridajte sa k nám!

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This