Najväčšie letecké snímkovanie pre propagáciu Slovenska

18. 01. 2021Novinky

Letecký tím fotografov a pilotov pripravuje doteraz najväčšie letecké snímkovanie Slovenska. Snímky plánujú sprístupniť aj verejnosti.

Nadšenci lietania a fotografovania krajiny zo skupiny Slovensko z neba pracujú na prípravách najväčšieho leteckého snímkovania našej rodnej zeme. Uskutoční sa v priebehu jari a leta tohto roku. Určené je najmä pre propagáciu našej krajiny. Posádky štyroch lietadiel na čele s autorom myšlienky tejto udalosti, Milanom Paprčkom, pracujú na leteckom pláne, ako z pohľadu vtákov nafotografovať celú krajinu.

Kolektív zo Slovensko z neba vytvoril viac než stošesťdesiat titulov leteckých kníh Slovenskej a Českej republiky.

„Som aj turista, skialpinista, cyklista, mototurista a príležitostný vodák. Takže svoju vlasť poznám z viacerých rôznyh pohľadov. Ale podľa mňa najkrajší zo všetkých je ten na Slovensko z neba,“ hovorí pilot a letecký fotograf Milan Paprčka. „Ale tento pohľad nemá možnosť zažiť každý. Preto sme sa podujali vyfotografovať celé Slovensko z kokpitu lietadla a sprístupniť zábery na našu krajinu aj ostatným. Pretože odtiaľ zhora je úplne iná,“ dodáva Paprčka.

Prostredníctvom športových dvojmiestnych lietadiel dokážu krúžiť nad obcou aj v najnižších možných výškach. Vtedy má fotograf najťažšiu úlohu, a to vytvoriť jedinečný záber, ktorý si vopred nemôže pripraviť. Musí pracovať s tým, čo má aktuálne k dispozícii a to, že je dokonale zohratý s pilotom je mnohokrát najdôležitejšie. „Najkrajšie fotografie vzniknú za počasia bez oblačnosti. Avšak niekedy zopár oblakov pridá na dramatickosti fotografie,“ hovorí fotograf Jakub Chovan.

Doteraz, za 13 rokov toto letecké zoskupenie spravilo približne jeden milión záberov územia Slovenska. V novom roku si dali predsavzatie, sprístupniť celú túto databázu verejnosti. „Tento rok plánujeme zvečniť z neba 450 až 500 slovenských obcí a miest. Okrem klasického fotografovania, budeme aj filmovať. Bude to doteraz asi najväčší záťah v histórii. Navyše pracujeme na obrovskej webovej stránke, na ktorej sprístupníme verejnosti všetky naše letecké fotografie od roku 2007. Asi neexistuje slovenská obec, ktorú by sme ešte nefotili a každý Slovák si potom na tomto webe bude môcť nájsť práve tú svoju a navyše v rôznych rokoch,“ spresňuje Paprčka.

Medzi pilotmi sa nachádza aj Kamil Glovňa, bývalý vojenský pilot legendárnej stíhačky MIG 29, ktorý dlhé roky slúžil pri ochrane vzdušného priestoru Slovenska. Medzi letcami je známy najmä svojou novou knihou zo zákulisia práce stíhacích pilotov. Keďže jeho vášňou okrem lietania je fotografovanie, podujal sa aj on na spoluprácu v rámci leteckého snímkovania Slovenska.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This