Námestovo a okolie z neba

10. 08. 2019Novinky

Námestovo akoby sa zrodilo dva razy a žilo dva životy. Jeden za druhým. Ten prvý, to bol život roľníckej osady, ktorá sa stala povestnou plátenníctvom a postupne z nej vyrástlo mestečko trhov, jarmokov a remesiel. Lenže pred sedemdesiatimi rokmi väčšina z neho nadobro zmizla pod vodou. Dnes žije Námestovo svoj druhý život: moderného mesta, ktorého historické korene vedú hlboko pod hladinu priehrady.

Lesy, pasienky, polia a voda. To boli odjakživa poznávacie znaky tohto malebného kraja na severozápade Slovenska. Kým však v minulosti voda nespútane stekala z vyrúbaných svahov a často veľmi divoko plnila i prelievala korytá Bielej a Čiernej Oravy, dnes sa krotko vlní za železobetónovým múrom jednej z najväčších slovenských priehrad – Oravskej.

Oravská kotlina je vďaka nej významným domovom vodného vtáctva. Mnohé druhy tu majú svoje domáce hniezda, kým ďalšie na oravských brehoch a ostrovoch pristávajú počas svojich diaľkových letov. Pozrite sa na krajinu ich očami. Ich trasy vedú tadiaľ, kadiaľ kedysi dávno putovali kupci so svojim nákladmi látok, soli či olova medzi Uhorskom a Poľskom.

Uvidíte hradské cesty, ktoré sa širokými údoliami ťahajú pomedzi chrbát Oravskej Magury a dlhé, vysoké stráne Oravských Beskýd. Uvidíte kamennú čiapku Babej hory vrcholoch aj husto naukladané farebné strechy domov dedín v dolinách. V diaľke na horizonte uvidíte zubatý hrebeň Roháčov a priamo pod sebou mesto, ktoré akoby sedelo na brehu jazera s nohami ponorenými v chladivých vlnách. Námestovo a jeho okolie také, aké ste ho možno nikdy nevideli.

Fantázia pritiahnutá za vlasy? Nuž, čoskoro sa budete môcť sami presvedčiť, či a ako za ne predstavivosť potiahne aj vás. A to dokonca bez toho, aby ste sa museli vtesnávať do kokpitu lietadla. Pretože všetky tieto a mnohé ďalšie pohľady z oblohy na oravský okres sa objavia v knihe Námestvo a okolie z neba.

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Námestovo, v tom najlepšom svetle.

Pokiaľ by vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!

Zavolajte ešte dnes regionálnu manažérku nášho vydavateľtva Júliu Petranovú na tel.číslo 0917 119 931 alebo napíšte e-mail na . Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezntáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.

Ponúkame jedinečný pohľad na krajinu. Pridajte sa k nám!

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This