Nová publikácia Púchov z neba má za cieľ prispieť k rozvoju cestovného ruchu

19. 06. 2020Novinky

Podporiť domáci  rozvoj cestovného ruchu má nová publikácia  – Púchov z neba. Realizátori projektu pozývajú širokú verejnosť, aby sa stali jej tvorcami. Publikácia bude vhodnou pomôckou aj pre vyučovacie predmety dejepisu či zemepisu.

Realizátori projektu leteckého fotografovania Slovenska z neba chcú vydaním ojedinelej publikácie o meste Puchov, niekdajšej osade s názvom Puch,  pomôcť rozvoju turizmu  v našej domovine. „V dôsledku prijatých ekonomických opatrení za účelom zabránenia šírenia koronavírusu sa cestovný ruch stal nielen u nás na Slovensku, ale v celom svete, najviac  existenčne ohrozeným  odvetvím.  Podporiť jeho rozvoj u nás doma, má za cieľ naša novovznikajúca fotokniha s názvom Púchov a okolie z neba. Publikácia bude vhodnou pomôckou aj pre vyučovacie predmety dejepisu či zemepisu,“  spresňuje Lucia Lalíková,  média manažér vydavateľstva CBS, ktoré  vydanie tejto ojedinelej  publikácie pripravuje.

Ako ďalej uviedla, vydavateľstvo  od roku 2013 až doteraz vydalo stovky titulov s leteckými snímkami regiónov Slovenska, Českej republiky a Poľska. V týchto dňoch pracuje na tom, aby netradičným spôsobom z vtáčej perspektívy prinieslo čitateľom  pohľad na   osídlenie hornatých častí Slovenska. „Mnohí z nás poznajú pojem Púchovská kultúra, ktorý v archeológii a histórii pomenúva osídlenie hornatých častí Slovenska v období piatich storočí na prelome letopočtov. Do archeológie sa toto slovné spojenie dostalo v nemalej miere vďaka amatérskemu archeológovi menom Emil Friedrich Johannes Hoenning O´Carroll , ktorý v Púchove pôsobil od roku 1888 a prebádal tu legendárne hradisko Púchovská skala.  Pohľad na dnešný Púchov a jeho okolie prinesieme v pripravovanej publikácii netradičným spôsobom –  pohľadom z vtáčej perspektívy. Čitateľ po jej prelistovaní  uvidí historické a prírodné krásy Púchova a jeho okolia, tak ako ich ešte nevidel, aj keď ich už navštívil. Kniha  mu určite poslúži aj ako dobrá inšpirácia pre námety na výlety či dovolenku u nás na Slovensku,“ dodáva Lucia Lalíková.

V pripravovanej publikácií  nebudú chýbať viaceré zaujímavé pohľady z vtáčej perspektívy,  ako  napríklad, záber na renesančný kaštieľ v Lednických Rovniach s rozlohou takmer 20 hektárov či  na hrad Lednica postavený na strmých bralách. „Mal jedinečnú architektúru – do vnútornej časti hradu sa dalo dostať len cez tunel vysekaný do skál vo výške 5 až 6 metrov. Čitatelia ho uvidia v našej pripravovanej publikácii zachytený fotografom z lietadla, podobne ako aj najväčšiu obec Púchovskej doliny – Beluša, ktorá je zároveň treťou najväčšou dedinou Slovenska a v  jej chotári sa nachádzajú najväčšie náleziská mohýl. Chýbať nebude pohľad  aj na  Dolné Kočkovce, ktoré boli v stredoveku centrom obchodu, predovšetkým so soľou, ale aj s keramikou a hrnčiarskymi výrobkami. Nachádzal sa tu kráľovský sklad soli – dodnes sa jedna z častí obce nazýva „Pod Skladom“,“ spresňuje Lucia Lalíková.

puchov_a_okolie_z_neba

K ďalším naj záberom, ktoré podľa tvorcov knihy určite inšpirujú  k rozvoju  turistiky v tomto regióne, je pohľad z neba na obec Lazy pod Makytou. Svojou dĺžkou 14 kilometrov patrí medzi najdlhšie dediny Slovenska. Nás CBS flying team fotením z lietadla zachytil aj najmladšie kúpele na Slovensku – Nimnica. Ich jedinečné pramene nečakane objavili v novembri 1952 robotníci pri stavbe priehrady vodnej nádrže Nosice.

puchov_a_okolie_z_neba

Na vzniku publikácie sa podľa slov Lucie Lalíkovej môže podieľať aj široká verejnosť. „Práve v týchto dňoch pracuje  na vydaní tejto ojedinelej fotoknihy veľký kolektív ľudí, ako sú fotografi, redaktori, a iní.  Každý, kto má chuť, sa môže k nám pridať alebo nás môže kontaktovať za účelom upriamenia našej pozornosti na pútavé miesta vo svojom okolí. Radi privítame aj podnetné nápady a tipy pre samotnú tvorbu publikácie. Priestor pre prezentáciu v publikácii  Púchov a okolie z neba ponúkame aj predstaviteľom miest a obcí, majiteľom firiem či médiám. Novú knihu môžu určite obohatiť zaujímavými informáciami z ich prostredia a dať jej vyššiu hodnotu. Nehovoriac o tom, že je to pre nich zároveň dobrá príležitosť zviditeľniť svoju prácu a dosiahnuté úspechy,“ dopĺňa  Lucia Lalíková a dodáva: „

„Púchovské územie veľmi pozoruhodne vstupuje do viacerých veľkých chránených oblastí v okolitých pohoriach. Údolia a hory navôkol vyzerajú, akoby im blízkosť civilizácie bola skôr na osoh, než na oštaru. Máte tu dojem, že ľudská spoločnosť sa výnimočne dobre stará o to, aby v karpatských, javorníckych aj strážovských zákutiach zostal pokoj a tichý rešpekt k pôvodnému životu. Preto dávame priestor širokej verejnosti na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice, aby nám pomohli prezentovať  Púchov a okolie , v tom najlepšom svetle.“

Ako je možné vstúpiť do projektu?

Kontaktujte našu regionálnu projektovú manažérku Andrea Vozárová, tel.: 0940 213 854 alebo e-mail: .Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezentáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This