Nové Mesto nad Váhom a okolie z neba

3. 02. 2020Novinky

Najdlhšia slovenská rieka a jej tisícročia zušľachťované údolie je tu po oboch stranách lemované radmi zaoblených vrcholkov lesnatých pohorí. Do krásneho prírodného prostredia sú zasadené moderné mestá a mestečká, plné vzácnych kultúrnych pamiatok z čias dávnych i nedávnych. Medzi nimi roztrúsené dedinky s nezameniteľným folklórom a tradíciami. Prehistorické archeologické poklady a pamiatky Veľkomoravskej ríše vášnivo súperia o pozornosť so statočne stojacimi zrúcaninami legendárnych hradov, pyšne zrekonštruovanými domami bohatých mešťanov či neúnavných kopaničiarov. Vitajte v regióne Nového Mesta nad Váhom!

Keď k nemu prilietate vo veľkej výške, hneď vám udrie do očí záujímavé divadlo, ktoré v týchto miestach príroda hrá s majestátne tečúcim Váhom. Vodnatú rieku tu mocná zem na jednom mieste zalamuje tak, aby jej nezastaviteľný prúd nabral priamy južný smer. A nielen to. Priamo pri Novom Meste nad Váhom sa Považie začína doslova rozťahovať. Akoby obidva hrebene hôr, čo túto ikonickú rieku vari od prameňa držia v mocnom zovretí, zrazu akási gigantická sila roztlačila do strán. Ľudia si tento kolosálny krajinný úkaz všimli už dávno a nazvali ho Beckovská brána. Keď ňou raz voda Váhu pretečie, definitívne opustí sústavu kotlín Považského podolia a vleje sa do úrodnej rozľahlosti Podunajskej nížiny.

Z neveľkej diaľky na to všetko dohliada vrch Veľká Javorina. Vďaka svojej polohe, ale aj akejsi mierumilovnej vážnosti, s ktorou vyčnieva vysoko nad slovenskú i českú zem, predstavuje jeden zo symbolov dobrých vzťahov medzi našimi národmi. „Tu bratia vždy sa stretať budú“ píše sa na kameni na jeho vrchole, cez ktorý prechádza línia hranice, považovanej za jednu z najstabilnejších v strednej Európe za posledných tisíc rokov.

Ľudské oči za tých tisíc rokov na väčšinu z krás a jedinečností tohto kraja vážskych vôd a pohraničných vrchov hľadeli s obdivom zdola. Členité múry novomestského kostola, tajomné múry Čachtického hradu, rozprávkové bralo Beckovského, aj lesíkmi a hájmi porastené svahy bošáckych strání. Tento rok sa po prvý raz na toto všetko budete môcť zhora a na jednom mieste – na stránkach knihy Nové Mesto nad Váhom a okolie z neba.

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Nové Mesto nad Váhom a okolie , v tom najlepšom svetle.

Pokiaľ by vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!

Ako je možné vstúpiť do projektu?

Zavolajte ešte dnes regionálnu manažérku nášho vydavateľstva Miroslavu Daranskú na tel.číslo 0903 429 755 alebo napíšte e-mail na Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezntáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.

Ponúkame jedinečný pohľad na krajinu. Pridajte sa k nám!

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This