Novinka! Levice a okolie z neba

8. 10. 2020Novinky

Levice a okolie z neba

Centrom dolného Pohronia a západnej časti Poiplia sú Levice. Levice a okolie sa stali  ďalším knižným titulom, ktorý obohatil výnimočnú edíciu Slovensko z neba. Najnovší prírastok Levice a okolie z neba vám predstavíme nezameniteľným pohľadom, prostredníctvom leteckých záberov, ktoré vám umožnia spoznať toto nádherné mesto a jeho okolie jedinečným pohľadom „z neba“.

Hlavnou pamiatkou historického centra Levíc je hrad z druhej polovice 13. storočia. Spoznávanie Levíc sa však návštevou centra ani zďaleka nekončí. Architektonické pamiatky sú rozsiate po celom okolí mesta. Najstaršou z nich je emporový kostolík v mestskej časti Kalinčiakovo. Secesná budova, kde už vyše storočia sídli učiteľský ústav, čnie priamo nad historickým jadrom. V meste sa zachovala aj židovská synagóga z roku 1883. A komu sa zunuje história, môže navštíviť Tekovskú hvezdáreň. Za osobitnú zmienku stojí levická Kalvária. Na jej vrchu sa vypína sedem metrov vysoký kríž, osadený na bývalej telekomunikačnej veži. Na mieste troch chotárov akoby ožila história. Staré viničné domčeky, ktoré miestni nazývajú hajloky, okúsili zub času. Na sedemdesiatich hektároch viníc je ich okolo dvestopäťdesiat. Obľúbeným miestom na turistiku je vrch Vápnik (Šiklóš) a národná prírodná rezervácia Horšianska dolina. Vápnik sa preslávil aj udalosťami počas druhej svetovej vojny, na počesť ktorých bol na vrchu postavený pätnásť metrov vysoký pamätník Červenej armády. Pamätník slúži aj ako rozhľadňa a po výstupe naň sa návštevníkom naskytne panoramatický výhľad na ďaleké okolie mesta.V tomto kraji sa však nachádza aj mnoho iných, menej známych miest, ktoré stoja za spoznanie. A keďže človek je tvor zvedavý, čaro nepoznaného sľubuje naozaj jedinečný zážitok. Spoznajte Levice a okolie celkom novým pohľadom v knihe Levice a okolie z neba, a veríme, že vás inšpiruje zvoliť si Levice a jeho malebné okolie, ako ďalší cieľ vašej cesty.

A na čo sa môžete tešiť?

V knihe vám predstavíme Levice na vyše 100 leteckých fotografiách. Fotografie vznikali na jar a v lete, ale nájdete tu aj jesenný pohľad. V knihe sa vám naskytnú nádherné pohľady na mesto, obce a prírodu. Ukážeme vám Levice a okolie tak ako ju nepoznáte, pohľadom z vtáčej perspektívy, čo je veľmi netradičný zážitok.

Zalietajte si spolu s touto knihou ponad Levice  a jeho a okolie. Jedinečné fotografie z lietadla vám to umožnia.

Chcete vedieť aké zábery sa v knihe nachádzajú? Pripravili sme pre vás možnosť prezrieť si Levicec a okolie z neba aj online.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This