NOVINKA! Michalovce a okolie z neba

23. 03. 2021Knihy, Novinky

Michalovce a okolie z neba

Novinka z jedinečnej edície Slovensko z neba, je tu práve pre vás. Najnovší prírastok Michalovce a okolie z neba z unikátnej edície kníh leteckých fotografií vám ponúka toto východoslovenské mesto Michalovce, v blízkosti Vihorlatských vrchoch v náruči krásnej prírody v originálnom pohľade  z „neba“!

Okolie Michaloviec je vskutku nádherný kraj. Zo severu tento región ohraničuje hradba majestátnych Vihorlatských vrchov, dovysoka sa týčiaca nad „slovenským morom“ – Zemplínskou šíravou. Ďalej na juh sa rozlieha už len šíra úrodná rovina. Michalovce sú spolu s ostatnými mestami a obcami kúskom mozaiky jedného z najrázovitejších regiónov Slovenska – Zemplína. Srdcom regiónu sa tak geograficky, kultúrne i historicky stali práve Michalovce. Počas mnohých storočí bol s mestom spätý šľachtický rod Sztárayovcov. V ich niekdajšom sídle – v kaštieli na pravom brehu Laborca – je dnes zriadené Zemplínske múzeum, ktoré vás vtiahne do krásnej a bohatej histórie celého regiónu. Podmanivé je aj vodné bohatstvo tohto regiónu. Jej najväčšou zásobárňou je Zemplínska šírava – jedna z našich najväčších vodných nádrží. Malebné zákutia pripomínajúce pobrežie Jadranu lákajú každé leto množstvo návštevníkov. Neďaleko v hlbokých vihorlatských lesoch ruch Šíravy strieda pokoj a romantika Vinianskeho jazera. Rozľahlé Senianske rybníky celoročne poskytujú útočisko kolóniám vodných operencov. Na juhu okresu panuje divočina lužných lesov v harmónii s pokojnými vodami Latorice a množstvom mŕtvych ramien. Stráž nad celým regiónom od nepamäti drží starobylý Viniansky hrad. Vďaka rekonštrukcii múry hradu opäť ožívajú a objasňujú mnohé jeho tajomstvá a príbehy, ktoré ostali uväznené v čase. V tomto kraji sa však nachádza aj mnoho iných, menej známych miest, ktoré stoja za spoznanie. A keďže človek je tvor zvedavý, čaro nepoznaného sľubuje naozaj jedinečný zážitok. Spoznajte tento kraj vďaka našej knihe Michalovce a okolie z neba. 
Michalovce a okolie z neba

A na čo sa môžete tešiť?

V knihe vám predstavíme Michalovce a jeho okolie na vyše 100 leteckých fotografiách. Fotografie vznikali najmä v lete a na jar.  V knihe sa vám naskytnú nádherné pohľady na mesto, obce a prírodu. Ukážeme vám Michalovce a okolie tak ako ju nepoznáte, pohľadom z vtáčej perspektívy, čo je veľmi netradičný zážitok.

Zalietajte si spolu s touto knihou ponad Michalovce a jeho a okolie. Jedinečné fotografie z lietadla vám to umožnia.

Chcete vedieť aké zábery sa v knihe nachádzajú? Pripravili sme pre vás možnosť prezrieť si Michalovce a okolie z neba aj online.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This