E-Shop


Kniha - Námestovo a okolie z neba

9788081442612
€24.99
Skladom
1
Popis produktu
ISBN: 9788081442612
Vydavateľ: CBS spol, s.r.o.
Dátum vydania: 2020
Vydanie: 1. vydanie
Formát (rozmer): 250 x 170mm
Počet strán: 232
Jazyk: slovenský
Jazyk: anglický
Väzba: pevná väzba
Autor: Jakub Chovan
Autor: Matej Schwarzbacher
Autor: Júlia Petránová

V najsevernejšom cípe Slovenska pod hradbou Oravských Beskýd sa rozprestiera jeden z najrázovitejších krajov Slovenska. Život mu dali rieky Biela Orava a Čierna Orava, ktoré napĺňajú vodnú nádrž Orava. Prvá z menovaných riek prepožičala názov aj celému regiónu. Biela Orava je jedným z najkrajších kútov Slovenska a pri jej návšteve vám pravdepodobne neostane nič iné len súhlasiť. Jedným z najväčších ťahákov regiónu je bezpochyby vodná nádrž Orava. Patrí medzi najväčšie vodné nádrže na Slovensku a právom si vyslúžila prezývku Oravské more. Hladina Oravskej priehrady však ponúka aj úchvatné prírodné scenérie,ktoré pohladia oko každého milovníka prírody. Obzvlášť malebný je Slanický ostrov umenia s pôvabným kostolíkom či galériou a múzeom. Na brehu vodnej nádrže sa rozlieha aj centrum celého regiónu – Námestovo. Jeho historická časť musela ustúpiť vodnej nádrži, no novorománsky kostol ostal zachovaný.

Ako každý kraj, aj Biela Orava má svoje kráľovské výsosti. Žiada sa doplniť „nepísané“, no opak je pravdou. Babia hora a Pilsko už od nepamäti kraľujú tomuto kraju a sú výraznými krajinnými dominantami širokého okolia. Avšak celé Oravské Beskydy, ale aj protiľahlá Oravská Magura tvoria akúsi korunu okolo celého regiónu. Pôvab kraja pod Babou horou inšpiroval aj literárneho velikána Pavla Országha Hviezdoslava. Kraj Bielej Oravy bol odjakživa krajom poľnohospodárskym a na krajine to poznať dodnes. Mozaika stále obrábaných políčok sa šinie celým regiónom. Navôkol nich stoja husté lesy, pretože aj les a drevo sú doposiaľ zdrojom obživy. S drevom súvisí aj vznik unikátnej lesnej železničky, ktorá dnes vozí nadšených turistov po niekoľkokilometrovej trati.

Biela Orava je skutočne čarovným miestom, ktoré každému, kto ju navštívil, zanechá nezabudnuteľné spomienky. A tomu, kto tu strávil časť života, ostane navždy v srdci.

Inšpirujte sa a zavítajte do Námestova a okolia!
+ maľovaná mapa ako DARČEK
Uložiť tento produkt na neskôr

Pin It on Pinterest

Share This