E-Shop


Kniha - Rimavská Sobota a okolie z neba

9788081442728
€24.99
Skladom
1
Popis produktu
ISBN: 9788081442728
Vydavateľ: CBS spol, s.r.o.
Dátum vydania: 2020
Vydanie: 1. vydanie
Formát (rozmer): 250 x 170mm
Počet strán: 192
Jazyk: slovenský
Jazyk: anglický
Väzba: pevná väzba
Autor: Bohuš Schwarzbacher
Autor: CBS Flying team

Okolie Rimavskej Soboty patrí k pomerne málo známym kútom našej krajiny. Dolina rieky Rimavy je popretkávaná rôznymi zaujímavosťami od severu na juh. Severu dominujú hory, stredná časť regiónu je známa predovšetkým slávnou baníckou históriou a juhu vládne najmä slnko, teplo a voda. Rimavská Sobota bola kedysi centrom regiónu Malohont. Od začiatku sa vyvíjala ako trhová osada a po udelení mestských práv ako mestečko. Trhy sa v mestečku na brehu Rimavy konali každú sobotu. Tu môžeme hľadať pôvod jeho názvu. Počas histórie tu pôsobili rôzne remeselné cechy a bola centrom regionálneho obchodu. V novodobej histórii tu dominovali najmä potravinárske podniky (cukrovar, pivovar, liehovar, konzerváreň či mliekareň). Tie svojho času predstavovali jedny z najmodernejších závodov v Európe.

Neďaleko mesta leží rekreačné stredisko Kurinec – Zelená voda, ktoré je v lete centrom vodných radovánok všetkých druhov. Niekoľko kilometrov severne od mesta kedysi stál pomerne neznámy hrad Magin. Dnes stojí na hradnom vrchu Maginhrad drevená rozhľadňa. Tá je v súčasnosti veľmi obľúbenou atrakciou aj vďaka malebným výhľadom na dolinu Rimavy. Pomerne neznáma je aj zrúcanina hradu na vrchu Hradová nad Tisovcom. Pre nádherné výhľady z hradného vrchu je taktiež cieľom mnohých výletníkov. Ich známejším bratom je hrad Hajnáčka na juhu okresu neďaleko maďarských hraníc.

Celý región však podchvíľou skrášli aj starobylý gotický kostolík či pôvodné ľudové domy v dedinkách uprostred hôr, kde doslova zastal čas. Čaro dávnych tradícií ostáva na mnohých miestach regiónu stále živé. K nevšedným atrakciám regiónu patrí železnica, ktorá spájala Malohont s Horehroním cez sedlo Zbojská. Veľký výškový rozdiel je z oboch strán sedla prekonávaný ozubnicou. Vďaka nadšencom sa tu počas leta ozýva pískanie historickej parnej zubačky, ktorá patrí k obľúbeným ťahákom turistov. V sedle Zbojská sa môžete kochať krásami tunajšej prírody, pozrieť sa na svet zhora z rozhľadne či ochutnať lokálne špeciality na tunajšom salaši.

Južná časť regiónu sa rozlieha na nevysokých pahorkoch a je zameraná predovšetkým na poľnohospodárstvo. Romantickú zvlnenú krajinku z času na čas osvieži rybník či vodná nádrž. V blízkosti hraníc s Maďarskom krajine dominujú nádherné lesy a dolinky Cerovej vrchoviny. V tomto kraji sa však nachádza aj mnoho iných, menej známych miest, ktoré stoja za spoznanie. A keďže človek je tvor zvedavý, čaro nepoznaného sľubuje naozaj jedinečný zážitok.

Pozrite si knihu v on-line listovači

+ maľovaná mapa ako DARČEK
Uložiť tento produkt na neskôr

Pin It on Pinterest

Share This