E-Shop


Kniha - Sabinov a okolie z neba

9788081442742
€24.99
Skladom
1
Popis produktu
ISBN: 9788081442742
Vydavateľ: CBS spol, s.r.o.
Dátum vydania: 2020
Vydanie: 1. vydanie
Formát (rozmer): 250 x 170mm
Počet strán: 128
Jazyk: slovenský
Jazyk: anglický
Väzba: pevná väzba
Autor: Bohuš Schwarzbacher
Autor: Monika Hašková
Autor: CBS Flying team

Okolie Sabinova sa geograficky rozprestiera v širokej doline horného toku rieky Torysy medzi pohoriami Čergov, Levočské vrchy a Bachureň. Vedie tadiaľto významná dopravná tepna spájajúca Košice a Prešov s Poľskom. Historicky a kultúrne patrí tento kút našej krajiny do šarišského regiónu. Jedným z klenotov Šariša je samotné okresné mesto Sabinov. Pýši sa stredovekým námestím, čarovnými bočnými uličkami či romantickými baštami a múrmi niekdajšieho mestského opevnenia. Slávu slobodného kráľovského mesta Sabinov podčiarkuje aj členstvo v Pentapolitane – združení piatich východoslovenských miest (spolu s Košicami, Prešovom, Levočou a Bardejovom).
Bohatou históriou sa môže pochváliť aj okolie Sabinova. Z výšky na región hľadia starobylé hradné múry Hanigovského hradu a hradu Kamenica. Spolu s neďalekými hradmi, Šarišským hradom a hradom Plaveč, za najväčšej slávy tvorili ochrannú líniu obchodnej cesty vedúcej hornou Torysou. Bohatstvo pokoja či nádeje sa ukrýva v tunajších cirkevných chrámoch. Najvýznamnejším a najväčším gréckokatolíckym pútnickým miestom na Slovensku je Bazilika minor Zosnutia presvätej Bohorodičky v Ľutine. V jej okolí nájdete aj Miniskanzen drevených chrámov východného obradu. Tieto kostolíky vyjadrujú slovami ťažko opísateľnú harmóniu tunajšieho ľudu s prírodou.
A prečo „kraj zo strieborného plátna“? Sabinov sa zapísal veľkými písmenami do histórie československej kinematografie. Práve v Sabinove sa natáčal oscarový film Obchod na korze v hlavnej úlohe s legendárnym Jozefom Kronerom. Priamo v centre mesta sa nachádza jedenásť zastávok náučného chodníka, ktorý vás prevedie filmom a pasážami natáčanými na daných miestach. V tomto kraji sa však nachádza aj mnoho iných, menej známych miest, ktoré stoja za spoznanie. A keďže človek je tvor zvedavý, čaro nepoznaného sľubuje naozaj jedinečný zážitok.
Inšpirujte sa a zavítajte do Sabinova a okolia!

+ maľovaná mapa ako DARČEK
Uložiť tento produkt na neskôr

Pin It on Pinterest

Share This