E-Shop


Kniha - Stará Ľubovňa a okolie z neba

9788081442483
€24.99
Skladom
1
Popis produktu
ISBN: 9788081442483
Vydavateľ: CBS spol, s.r.o.
Dátum vydania: 2019
Vydanie: 1. vydanie
Formát (rozmer): 250 x 170mm
Počet strán: 144
Jazyk: slovenský
Jazyk: anglický
Väzba: pevná väzba
Autor: Jakub Chovan
Autor: Bohuš Schwarzbacher

Príbeh mesta Stará Ľubovňa sa začína písať v roku 1292. Rozpráva o rozkvete mesta a jeho bohatej histórii, o šikovnosti miestnych ľudí aj o náročných obdobiach.Najväčší kus histórie nájdeme na vápencovom brale nad mestom. Stojí na ňom hrad, ktorý život ľudí v podhradí ovplyvňoval najviac. Ľubovniansky hrad je skutočným symbolom Starej Ľubovne. Návštevníkov víta už z diaľky a sľubuje nevšedný zážitok a dokonalé výhľady do diaľok. Viac ako 300 rokov sídlili na hrade poľskí správcovia zálohovanej časti Spiša. Vtedy patrilo 16 spišských miest Poľsku a Stará Ľubovňa bola jedným z nich. Na hrade boli uložené poľské korunovačné klenoty a hradné väzenie si zblízka obzrel aj Móric Beňovský.

Po náročnej rekonštrukcii je sprístupnený celý areál hradu vrátane najrozsiahlejšieho objektu, ktorým je renesančný palác. Rozsiahlejšie expozície sú venované histórii hradu, cechom, remeslám a posledným majiteľom hradu,rodine Zamoyských. Od mája 2013 je hrad Ľubovňa prístupný nevidiacim a nepočujúcim. Ľubovniansky skanzen dotvára atmosféru ľudových rozprávok. Z hradu, zo sveta bohatých a mocných, sa presúvame do podhradia, na miesto, kde žili obyčajní ľudia. Múzeum ľudovej architektúry ukrýva mnohé poklady. Najvzácnejšou budovou je zrubový gréckokatolícky kostolík z Matysovej z roku 1833. Zasvätený je sv. Michalovi Archanjelovi a je národnou kultúrnou pamiatkou. Popri obytných dreveniciach, škole a hájovni si v areáli skanzenu môžeme pozrieť aj rôzne hospodárske objekty – maštale, stodoly, sýpky a tiež technické stavby.
Jednotlivé drevené domčeky opisujú spôsob života našich predkov. Ich zvyky, tradície, to, ako si zariaďovali svoje príbytky, a aj to, čím sa živili a ako pracovali. Neďaleko pokojnej dedinky v podhradí sa nachádza stredoveký vojensk tábor. Malí aj veľkí sa tu môžu cítiť ako vojaci v 16. storočí. Ubytovať sa tu dá v historických vojenských stanoch, obedovať pri drevených stoloch pod holým nebom a počas dňa trénovať vojenské umenie – streľbu z luku a kuše – či jazdu na koni. Súčasťou tábora je kapitánsky domček, kde sa nachádza stredoveká krčma.
Pri návrate do historického centra môžeme zastať v strede medzi dvoma svetmi, v Dome ľubovnianskeho mešťana. Historickú časť Starej Ľubovne tvorí Námestie sv. Mikuláša s domami v renesančnom slohu. Najvzácnejší z nich je Provinčný dom, ktorý dnes slúži ako mestská galéria.
V okolí mesta je množstvo cyklotrás, oddychová zóna v lesoparku v zime ponúka mierne náročnú bežkársku trasu a v lete odtiaľ možno vystúpiť na vrch Osly. Lesy poskytujú únik pred ruchom mesta a pod Oslím vrchom v nich nájdu cyklisti singletracky inšpirované lesnými zvieracími chodníčkami. Vitajte v Starej Ľubovni!

V tomto kraji sa však nachádza aj mnoho iných, menej známych miest, ktoré stoja za spoznanie. A keďže človek je tvor zvedavý, čaro nepoznaného sľubuje naozaj jedinečný zážitok.

+ maľovaná mapa ako DARČEK
Uložiť tento produkt na neskôr

Pin It on Pinterest

Share This