E-Shop


Kniha - Veľký Krtíš a okolie z neba

9788081442827
€24.99
Skladom
1
Popis produktu
ISBN: 9788081442827
Vydavateľ: CBS spol, s.r.o.
Dátum vydania: 2020
Vydanie: 1. vydanie
Formát (rozmer): 250 x 170mm
Počet strán: 160
Jazyk: slovenský
Jazyk: anglický
Väzba: pevná väzba
Autor: Milan Paprčka
Autor: Richard Šlacký
Autor: Miroslava Osvaldová

I keď bane a víno na prvý pohľad nejdú dokopy, v okolí Veľkého Krtíša si táto kombinácia našla na dlhé desaťročia svoje miesto. Náročná práca v ťažkých podmienkach, odmenená lahodnou chuťou nápoja bohov, za ktorým sa tiež skrýva obrovské množstvo poctivej roboty. Okolie Veľkého Krtíša leží na rozhraní dvoch historických regiónov – Hontu a Novohradu. Severu dominujú podmanivé hlboké lesy, juhu zas slnečné úrodné úbočia a pahorky. Juh okresu lemuje tretia najdlhšia slovenská rieka Ipeľ. Kľukatiac sa po hranici, vytvára početné meandre a je lemovaná nádhernými lužnými lesmi. Od nepamäti sa v regióne rozvíjalo poľnohospodárstvo a vinárstvo. Svedčí o tom obrovská farebná mozaika polí rozliehajúca sa po celom okrese. Tú pri vinárskych obciach, akými sú napríklad Vinica, Horná Strehová či Opatovská Nová Ves, dopĺňa mozaika vinohradov a malebných vinárskych domčekov. Na jeseň tu nesmú chýbať tradičné oberačkové slávnosti a vinobrania.


Ako hlboké modré perly vsadené medzi úrodné polia osviežujú región viaceré vodné nádrže. Okrem vlahy pre tunajšiu zem sú domovom množstva rýb a sú vďačným miestom odpočinku nielen pre rybárov. Nezastupiteľné miesto malo v regióne aj baníctvo. Ťažba hnedého uhlia od polovice 19. storočia dávala prácu a bola ťahúňom rozvoja veľkej časti regiónu.
Akýmsi nemým strážcom celého regiónu je starobylý hrad Modrý Kameň. Vypína sa na mohutnom skalnom brale nad rovnomenným mestom už od 13. storočia.
Z pôvodných hradných múrov síce veľa neostalo, no od 18. storočia ich doplnil majestátny barokový kaštieľ. Dnes v ňom sídli unikátne Múzeum bábkarských kultúr a hračiek. Zavítajte aj na malebnú kalváriu povyše hradu. Tento región vás však dokáže preniesť aj do oveľa vzdialenejšej minulosti. Do čias, keď sa tu pred 16 miliónmi rokov rozliehalo prehistorické more. Pieskové bane pri obciach Príbelce či Horné Strháre sú známe nálezmi skamenelín morských lastúrnikov, ulitníkov, ale najmä žraločích zubov. Našli sa ich tu už tisícky a pieskové bane dodnes po trpezlivom hľadaní vydajú návštevníkom nevšedný suvenír.
V tomto kraji sa však nachádza aj mnoho iných, menej známych miest, ktoré stoja za spoznanie. A keďže človek je tvor zvedavý, čaro nepoznaného sľubuje naozaj nevšedný zážitok.
+ maľovaná mapa ako DARČEK
Uložiť tento produkt na neskôr

Pin It on Pinterest

Share This