E-Shop


Banská Štiavnica a okolie z neba

SKU 9788081442759
€24.99
Skladom
1
Popis produktu

Kraj pod majestátnym Sitnom – symbolom národnej sily a povedomia. Kraj obdarený mimoriadnym podzemným bohatstvom, ktoré tento región zaradilo medzi najvýznamnejšie banícke regióny Európy. Kraj, ktorý je i napriek stáročiam na vrchole európskeho baníctva a vzdelanosti, ako keby nedotknutý modernou dobou. Kraj, kde sa prírodné bohatstvo dokonale snúbi s ľudským umom a vynaliezavosťou. I vďaka tomuto všetkému patrí Banská Štiavnica a jej široké okolie k najatraktívnejším oblastiam na Slovensku.
V samom centre Štiavnických vrchov sa nachádza jedno z najkrajších, najmalebnejších a historicky najcennejších miest Slovenska – Banská Štiavnica. Vie sa o nej, že priťahuje umelcov, romantikov a ľudí vnímavých k jej magickej atmosfére. Nikto nevie s určitosťou povedať, v čom jej mágia spočíva. Či v jej romantických uličkách, či v jej slávnej histórii alebo v jej čarokrásnej prírode… Priťahuje skvostnou architektúrou baníckych domčekov, majestátnosťou Starého zámku a Nového zámku či okúzľujúcou krásou tunajšej kalvárie. Domácich, ale i návštevníkov láka nevídaná malebnosť tajchov – vodných nádrží priam dokonale zrastených s okolitou prírodou. Tajchy sú roztrúsené po celom okolí Banskej Štiavnice a každý z nich má svoje nezameniteľné čaro. Najväčším a najznámejším je Počúvadlianske jazero priamo pod Sitnom. Najstaršia je nádrž Veľká Vodárenská neďaleko centra Banskej Štiavnice. Najvyššie položený je tajch Ottergrund, od ktorého sa otvára nádherná panoráma mesta v pozadí s kalváriou. Obľúbené sú aj Beliansky tajch nad Banskou Belou, Richňava nad Štiavnickými Baňami či Kolpašský tajch nad Banským Studencom. Jeden z najkrajších poľovníckych kaštieľov na Slovensku stojí vo Svätom Antone. Nachádza sa v ňom aj poľovnícke múzeum, je obklopený romantickým parkom a konajú sa tu rôzne spoločenské udalosti týkajúce sa najmä poľovníctva.
Obce v okolí Banskej Štiavnice nie sú bohaté len na banské pamiatky, ale aj na malebné kostolíky. Najkrajšie nájdete v Banskej Belej, Iliji či v Počúvadle. Jedným z najstarších bol pôvodne románskou rotundou a stojí v obci Baďan. Netradičný kostol v tvare lode sa vyníma uprostred Kozelníka.
V tomto kraji sa však nachádza aj mnoho iných, menej známych miest, ktoré stoja za spoznanie. A keďže človek je tvor zvedavý, čaro nepoznaného sľubuje naozaj jedinečný zážitok.


+ maľovaná mapa ako DARČEK
Uložiť tento produkt na neskôr

Pin It on Pinterest

Share This