Počas rožňavského kultúrneho leta uvedieme do života novú publikáciu o centre severného Gemera a jeho okolí – Rožňava a okolie z neba

2. 07. 2020Knihy, Krst

Rožňavské kultúrne leto odštartuje v prvý júlový víkend opätovne   turistickú sezónu. Súčasťou úvodného programu 5.7.2020 so začiatkom o 16.00 h bude aj uvedenie  do života novej knihy o Rožňave s názvom Rožňava a okolie z neba, na ktoré Vás srdečne pozývame. Počas uvedenia do života si ju je možné zakúpiť za výhodnú cenu 14,99 eur.

Realizátori projektu leteckého fotografovania Slovenska z neba chcú vydaním  tejto ojedinelej publikácie  pomôcť rozvoju turizmu   na severnom Gemeri. „V dôsledku prijatých ekonomických opatrení za účelom zabránenia šírenia koronavírusu sa cestovný ruch stal nielen u nás na Slovensku, ale v celom svete, najviac  existenčne ohrozeným  odvetvím.  Podporiť jeho rozvoj v tejto lokalite, má za cieľ naša   fotokniha s názvom Rožňava a okolie z neba. Publikácia je vhodnou pomôckou aj pre vyučovacie predmety dejepisu či zemepisu,“  spresňuje Lucia Lalíková,  média manažér vydavateľstva CBS, ktoré   publikáciu v týchto dňoch vydalo.

Rožňava

Ako ďalej uviedla, vydavateľstvo  od roku 2013 až doteraz prinieslo na knižné pulty stovky titulov s leteckými snímkami regiónov Slovenska, Českej republiky a Poľska.  „Počas otvorenia Rožňavského kultúrneho leta 2020  to bude nová kniha o  centre severného Gemera – Rožňave a jej okolíPrinášame v nej netradičný pohľad na daný región – z vtáčej perspektívy. Čitateľ po jej prelistovaní  uvidí historické a prírodné krásy Rožňavy  a jej okolia, tak ako ich ešte nevidel, aj keď ich už navštívil. Kniha  Rožňava a okolie z neba mu určite poslúži aj ako dobrá inšpirácia pre námety na výlety či dovolenku na  severnom Gemeri,“ dodáva Lucia Lalíková.

K vydaniu tejto ojedinelej knihy prispela aj vášeň k turistike u samotného autora. „Rád navštevujem planiny Slovenského krasu, či už skoro na jar, keď sú planiny svieže a keď začínajú kvitnúť kosatce a hlaváčiky. Ale aj v lete, keď sú planiny drsné a rozpálené a rastliny aj zvieratá bojujú o  každú kvapku vody. V  jeseni zas listnaté lesy žiaria pestrými farbami na  rozlúčku pred obdobím zimného pokoja. Prelet, ponad túto prírodnú scenériu, malebné mestá a obce na severnom Gemeri s ich historickými a prírodnými krásami, čitateľom umožní viac ako 100 nevšedných fotografií, zachytených našim CBS flying tímom z vtáčej perspektívy,“ hovorí Bohuš Schwarzbacher.

Publikácia v textovej časti prináša hodnotné informácie o kultúrnych, spoločenských a vzdelávacích inštitúciách či významných podnikoch z celého Slovenska. Všetky texty v knihe, ako aj popisy k fotografiám, sú okrem slovenčiny napísané aj v anglickom jazyku. Vydavateľstvo CBS ju vydáva v náklade 2400 ks a prelistovať si ju zadarmo je možné aj prostredníctvom listovača.

V novovydanej fotoknihe podľa slov Lucie Lalíkovej nechýbajú viaceré zaujímavé pohľady z vtáčej perspektívy,  ako  napríklad záber na samotné centrum regiónu Rožňavu, ktorej historické námestie z 15. storočia v tvare štvorca je údajne najväčšie na Slovensku.   „K turistike Vás určite po prelistovaní môžu podnietiť aj zábery niekoľko kilometrov od Rožňavy vzdialeného hradu Krásna Hôrka, ktorý je plný vzácnych zbierkových predmetov, ako aj mauzóleum pod ním, zvečňujúce lásku grófa Andrássyho a opernej speváčky Františky Hablawczovej. Na opačnej strane od mesta náš CBS flying tím zachytil Betliar, jeden z najkrajších kaštieľov s jediným pôvodným interiérom na Slovensku a s unikátnou knižnicou, ale aj krásnym parkom pri kaštieli, zapísaným v zozname svetových historických záhrad,“ spresňuje Lucia Lalíková

Na svetové zoznamy sa z tohto  regiónu zmestilo viac. Napríklad aj Národný park Slovenský kras s mnohými jaskyňami, priepasťami, kaňonmi a  tiesňavami. „Zádielska dolina je vraj najkrajšou tiesňavou na Slovensku. Aby toho nebolo málo, tak sever územia je druhým vstupom do ďalšieho národného parku, prekrásneho Slovenského raja. Aj ten má v regióne svoj unikát – Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Neďaleko nej sa nachádza ďalší krásny prírodný úkaz priehrada Palcmanská Maša s vodou síce sviežou, zato však vo veľmi romantickom prostredí. Je až priam neuveriteľné, čo všetko môže ponúkať jeden jediný región. Až keď si človek prelistuje túto knihu, zistí, čo všetko ponúka kraj tak trošku turisticky zabudnutý a pritom taký rozmanitý a krásny. Kraj planín a širokych údolí, pričom umelcom týchto útvarov bola voda,“ dokresľuje Lucia Lalíková úchvatné zábery, ktoré v knihe Rožňava a okolie z neba nájdu čitatelia po jej prelistovaní.

Pin It on Pinterest

Share This