Počas rožňavského kultúrneho leta uvedieme do života novú publikáciu o centre severného Gemera a jeho okolí – Rožňava a okolie z neba

2. 07. 2020Knihy, Krst

Rožňavské kultúrne leto odštartuje v prvý júlový víkend opätovne   turistickú sezónu. Súčasťou úvodného programu 5.7.2020 so začiatkom o 16.00 h bude aj uvedenie  do života novej knihy o Rožňave s názvom Rožňava a okolie z neba, na ktoré Vás srdečne pozývame. Počas uvedenia do života si ju je možné zakúpiť za výhodnú cenu 14,99 eur.

Realizátori projektu leteckého fotografovania Slovenska z neba chcú vydaním  tejto ojedinelej publikácie  pomôcť rozvoju turizmu   na severnom Gemeri. „V dôsledku prijatých ekonomických opatrení za účelom zabránenia šírenia koronavírusu sa cestovný ruch stal nielen u nás na Slovensku, ale v celom svete, najviac  existenčne ohrozeným  odvetvím.  Podporiť jeho rozvoj v tejto lokalite, má za cieľ naša   fotokniha s názvom Rožňava a okolie z neba. Publikácia je vhodnou pomôckou aj pre vyučovacie predmety dejepisu či zemepisu,“  spresňuje Lucia Lalíková,  média manažér vydavateľstva CBS, ktoré   publikáciu v týchto dňoch vydalo.

Rožňava

Ako ďalej uviedla, vydavateľstvo  od roku 2013 až doteraz prinieslo na knižné pulty stovky titulov s leteckými snímkami regiónov Slovenska, Českej republiky a Poľska.  „Počas otvorenia Rožňavského kultúrneho leta 2020  to bude nová kniha o  centre severného Gemera – Rožňave a jej okolíPrinášame v nej netradičný pohľad na daný región – z vtáčej perspektívy. Čitateľ po jej prelistovaní  uvidí historické a prírodné krásy Rožňavy  a jej okolia, tak ako ich ešte nevidel, aj keď ich už navštívil. Kniha  Rožňava a okolie z neba mu určite poslúži aj ako dobrá inšpirácia pre námety na výlety či dovolenku na  severnom Gemeri,“ dodáva Lucia Lalíková.

K vydaniu tejto ojedinelej knihy prispela aj vášeň k turistike u samotného autora. „Rád navštevujem planiny Slovenského krasu, či už skoro na jar, keď sú planiny svieže a keď začínajú kvitnúť kosatce a hlaváčiky. Ale aj v lete, keď sú planiny drsné a rozpálené a rastliny aj zvieratá bojujú o  každú kvapku vody. V  jeseni zas listnaté lesy žiaria pestrými farbami na  rozlúčku pred obdobím zimného pokoja. Prelet, ponad túto prírodnú scenériu, malebné mestá a obce na severnom Gemeri s ich historickými a prírodnými krásami, čitateľom umožní viac ako 100 nevšedných fotografií, zachytených našim CBS flying tímom z vtáčej perspektívy,“ hovorí Bohuš Schwarzbacher.

Publikácia v textovej časti prináša hodnotné informácie o kultúrnych, spoločenských a vzdelávacích inštitúciách či významných podnikoch z celého Slovenska. Všetky texty v knihe, ako aj popisy k fotografiám, sú okrem slovenčiny napísané aj v anglickom jazyku. Vydavateľstvo CBS ju vydáva v náklade 2400 ks a prelistovať si ju zadarmo je možné aj prostredníctvom listovača.

V novovydanej fotoknihe podľa slov Lucie Lalíkovej nechýbajú viaceré zaujímavé pohľady z vtáčej perspektívy,  ako  napríklad záber na samotné centrum regiónu Rožňavu, ktorej historické námestie z 15. storočia v tvare štvorca je údajne najväčšie na Slovensku.   „K turistike Vás určite po prelistovaní môžu podnietiť aj zábery niekoľko kilometrov od Rožňavy vzdialeného hradu Krásna Hôrka, ktorý je plný vzácnych zbierkových predmetov, ako aj mauzóleum pod ním, zvečňujúce lásku grófa Andrássyho a opernej speváčky Františky Hablawczovej. Na opačnej strane od mesta náš CBS flying tím zachytil Betliar, jeden z najkrajších kaštieľov s jediným pôvodným interiérom na Slovensku a s unikátnou knižnicou, ale aj krásnym parkom pri kaštieli, zapísaným v zozname svetových historických záhrad,“ spresňuje Lucia Lalíková

Na svetové zoznamy sa z tohto  regiónu zmestilo viac. Napríklad aj Národný park Slovenský kras s mnohými jaskyňami, priepasťami, kaňonmi a  tiesňavami. „Zádielska dolina je vraj najkrajšou tiesňavou na Slovensku. Aby toho nebolo málo, tak sever územia je druhým vstupom do ďalšieho národného parku, prekrásneho Slovenského raja. Aj ten má v regióne svoj unikát – Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Neďaleko nej sa nachádza ďalší krásny prírodný úkaz priehrada Palcmanská Maša s vodou síce sviežou, zato však vo veľmi romantickom prostredí. Je až priam neuveriteľné, čo všetko môže ponúkať jeden jediný región. Až keď si človek prelistuje túto knihu, zistí, čo všetko ponúka kraj tak trošku turisticky zabudnutý a pritom taký rozmanitý a krásny. Kraj planín a širokych údolí, pričom umelcom týchto útvarov bola voda,“ dokresľuje Lucia Lalíková úchvatné zábery, ktoré v knihe Rožňava a okolie z neba nájdu čitatelia po jej prelistovaní.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This