Pohľady z neba majú za cieľ prispieť k rozvoju cestovného ruchu

13. 10. 2020Novinky

Podporiť rozvoj domáceho cestovného ruchu je potrebné na celom Slovensku, najmä v situácii, ktorej čelíme tieto mesiace. Žilina, niekedy jej hovoria aj „Perla na Váhu“, potrebuje do svojich vzácnych zákutí a očarujúcich miest prilákať čo najviac návštevníkov. K tomuto by mala prispieť aj pripravovaná kniha leteckých záberov s názvom Žilina a okolie z neba.

Zilina a okolie z neba

Realizátori leteckého fotografovania Slovensko z neba aktívne pracujú na zostavení tých najkrajších a najzaujímavejších záberov na mesto Žilina a jej najbližšie okolie, v minulosti nazývané „Terra de Selinan“.

Zilina a okolie z neba

Tento dramaticky krásny kraj poukazuje na to, čo dokáže vytvoriť neskrotná príroda a ľudia tu žijúci už od staršej doby kamennej. Za bránu Horného Považia sa považuje nielen samotné mesto Žilina, kde sa našla tzv. Žilinská kniha z 15. storočia ukrývajúca najstarší knižný zápis v slovenskom jazyku na území Slovenska. Aj kráľovský Váh otvára brány do tohto nespútaného a mohutného kraja, kde povestná vážska kaskáda ešte viac opticky zmohutňuje údolie Domašínskeho meandru.

Najobľúbenejším miestom pre oddych, turistické vyžitie a načerpanie pozitívnej energie je Terchová, rodisko legendárneho Juraja Jánošíka. „V publikácii nebudú chýbať aj zábery na mohutné bralá Malého a Veľkého Rozsutca, považujúce sa za jedny z najkrajších vrcholov v Malej Fatre. Na dychberúcich bralách Strečnianskej tiesňavy sa z vtáčej perspektívy Hrad Strečno javí ako pevnosť duchov zahaľujúci sa do bieleho plášťa. Svojou eleganciou a pôvabnosťou sa nám predstaví aj zrekonštruovaný barokový kaštieľ v Gbeľanoch z 18. storočia. Malebné obce ako Ovčiarsko, Konská či Bitarová, v ktorých sa v minulosti ľudia živili najmä poľnohospodárstvom, chovom oviec sa na leteckých záberoch zdajú akoby boli učupené v doline,“ opisuje Andrea Farkašová, média manažér vydavateľstva CBS.

Čo pritiahne pozornosť návštevníka alebo nadšencu kultúry, je určite Hrad Lietava, zrúcanina Kostola sv. Heleny v Stránskom či nezameniteľné vápnom maľované čičmianske vzory na dreveniciach v rozprávkovej dedinke Čičmany.

Ako sa zmienila Andrea Farkašová, na tvorbe publikácie sa môže podieľať aj široká verejnosť. „Každý kto má záujem, nás môže kontaktovať za účelom upriamenia pozornosti na jedinečné miesto či pútavú atrakciu vo svojom okolí. Budeme vďační za každý tip a podnetný nápad pre tvorbu novej publikácie. Prezentujeme mestá, obce, spoločnosti a zariadenia cestovného ruchu, ktorým dávame možnosť zviditeľniť sa a pridať im tak vyššiu hodnotu. Pohľad na Žilinu a jej okolie vám prinesieme netradičnou formou, a to z vtáčej perspektívy. Kniha tak čitateľovi prinesie mnoho inšpirácií a námetov, kde stráviť rodinný výlet či predĺžený víkend so svojimi priateľmi,“ dodáva Andrea Farkašová.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This