Pohľady z neba majú za cieľ prispieť k rozvoju turizmu

13. 10. 2020Novinky

Podporiť rozvoj domáceho cestovného ruchu je potrebné na celom Slovensku, najmä v situácii, ktorej čelíme tieto mesiace. Považská Bystrica a jej okolie potrebuje svoje nádherné prírodné diela a tradičné remeslá pochádzajúce z čias 16. storočia predstaviť čo najväčšiemu počtu návštevníkov, a tak ich pozvať do tohto neobyčajného považského regiónu. K tomuto má prispieť aj pripravovaná kniha leteckých záberov s názvom Považská Bystrica a okolie z neba.

Považská Bystrica a okolie z neba

Realizátori leteckého fotografovania Slovensko z neba aktívne pracujú na zostavení tých najkrajších a najzaujímavejších záberov na mesto Považská Bystrica a jej najbližšie okolie. Vydaním ojedinelej publikácie chcú pomôcť rozvoju turizmu v našom kraji. „V súčasnosti čelíme negatívnym dopadom na cestovný ruch na Slovensku, ale aj v zahraničí. Rozhodli sme sa pomôcť tomuto odvetviu vydaním fotoknihy, ktorá bude inšpiráciou pre naplánovanie si rodinného výletu či krátkeho pobytu so svojimi priateľmi v považskom regióne,“ spresňuje Andrea Farkašová, média manažérka vydavateľstva CBS.

Považská Bystrica a okolie z neba

o Andrea Farkašová

V týchto dňoch pracujú na tom, aby moderná Považská Bystrica, ktorá sa začala intenzívne rozvíjať v časoch prvej Československej republiky, bola zviditeľnená netradičným spôsobom, a to z vtáčej perspektívy. „ Toto mesto sa dlho volalo jednoducho Bystrica podľa tečúcej riečky. No keď sa časom zistilo, že na Slovensku je viacero Bystríc, každá dostala prívlastok. Túto nazvali Považská. V rozmachu cechov bola v slovenských dejinách veľmi výnimočným sídlom, pretože jedine tu sa v cechových štatútoch ako jazyk výlučne používala slovenčina. Dejiny mesta sú úzko spojené s Považským hradom, vtedy nazývaným ako Bystrický hrad. Najvýznamnejšie úlohy zohralo storočné vládnutie panstva rodu Podmanických,“ dodáva Andrea Farkašová.

K ďalším záberom v pripravovanej knihe nebudú chýbať prírodné diela Súľovské skaly, Manínska a Kostelecká tiesňava, ktoré sú predurčené na spoznávanie. „To čo je pre považský región veľmi vzácne je barokový kaštieľ premenený na hotel, renesančný kaštieľ v Jasenici, ako aj kaštieľ v Dolnom Lieskove, kalvária vyzerajúca z pohľadu vtákov ako zips a mohutná Manínska tiesňava či Kostelecká tiesňava chrániaca obec Záskalie. Pohľad na vodnú nádrž Nosice pripomína morskú zátoku,“ opisuje Andrea Farkašová.

Ako sa zmienila, na tvorbe publikácie sa môže podieľať aj široká verejnosť. „Každý kto má záujem, nás môže kontaktovať za účelom upriamenia pozornosti na jedinečné miesto či pútavú atrakciu vo svojom okolí. Budeme vďační za každý tip a podnetný nápad pre tvorbu tejto publikácie. Priestor pre prezentáciu poskytujeme samosprávam, spoločnostiam a zariadeniam cestovného ruchu, ktorým dávame možnosť zviditeľniť sa a pridať im tak vyššiu hodnotu. Pohľad na Považskú Bystricu a jej okolie vám prinesieme netradičnou formou, a to z vtáčej perspektívy. Kniha tak čitateľovi prinesie mnoho inšpirácií a námetov, kde stráviť voľné chvíle so svojou rodinou a tip na to, čo spoznať v tomto kraji. Navyše sa kniha dostane rozvetvenou distribúciou k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice,“ dodáva Andrea Farkašová.

Možnosť zapojiť sa do projektu môžete avízovať regionálnej projektovej manažérke Ing. Petre Beňovej na telefónnom čísle 0904 543 587 či na emaile . Poskytne viac informácií, prípadne zodpovie bližšie otázky k možnosti prezentovaniu sa

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This