Poltár a okolie z neba

9 júna, 2021

Novinky

V podhorskej krajine na úpätí Slovenského rudohoria sa rozprestiera jeden z najmenších, no zvláštne príťažlivých okresov Slovenska. Poltár a jeho okolie.

Bytca

Role, pasienky a listnaté lesy sa v poltárskom regióne snúbia s desaťročia budovaným priemyslom i stáročia zachovanými pamiatkami tunajšej bohatej histórie. Histórie, ktorú začali výrazným spôsobom písať prichádzajúci Slovania, a ktorej vari najdramatickejšie kapitoly vytvorila pohnutá doba stredoveku.

Bytca

Pôda okolo Poltára málokedy dávala dostatok obživy, no ľudia sa vďaka tomu šikovne chopili remesiel. Spomedzi nich oddávna vynikalo hrnčiarstvo, čo nebola náhoda. Veď práve tu sa nachádza aj jediné slovenské nálezisko vzácneho kaolínu, ktorý je dôležitou prísadou pre výrobu keramiky a porcelánu.

Bytca

Z koreňov tisícročných dejín vyrástol dnešný Poltár ako mladé mesto 20. storočia. V čarovne tvarovanom údolí riečky Poltarica sa v ňom pevne prepojilo niekoľko bývalých obcí. Každá z nich do mestečka priniesla svoje tradície, charakter i nejednu pozoruhodnosť. Medzi tie jedinečné určite patria mohutné kamenné oblúky a ľadolamy prastarého Tureckého mosta cez rieku Ipeľ v Zelenom, či zvlnené lúky pri Kúpnej bani, plné vzácneho šafranu.

Sulovske skaly

Príroda a ľudské ruky spoločným úsilím za dlhé veky vykúzlili malebné zákutia naprieč celým poltárskym okolím. Priam dychberúcim spôsobom sa vedia ukázať z výšky. Hlboko spomedzi kopcov vykúka veľká a historicky významná obec Kokava nad Rimavicou. Gazdovské dvory v Ozdíne sú skoro geometricky rad-radom naukladané na okraji tých istých lesov, ktoré kedysi ukrývali prastarý hrad, dnes už nadobro zmiznutý.

V zelenom reliéfe krajiny sa neprehliadnuteľne lesknú sýto farbené vodné hladiny. Zemitou hnedou je typický kalinovský rybník, oslnivým tyrkysom žiari neďaleké štrkovisko a šírou modravosťou je doslova neodolateľne príťažlivý pohľad na priehradné jazero medzi lesnými pahorkami okolo Málinca.

Celý tento neveľký, no pútavo pozoruhodný kraj na juhu stredného Slovenska sa už čoskoro v plnej kráse a netradičným spôsobom predstaví v úplne novej knihe leteckých fotografí Poltár a okolie z neba.

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Poltár a okolie , v tom najlepšom svetle.

Pokiaľ by vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!

https://youtube.com/watch?v=dshWzuaKOKw%3Ffeature%3Doembed