Poprad a okolie z neba

11. 01. 2021Novinky

V širokej, vysoko položenej kotline na oboch stranách bystro tečúcej horskej rieky stálo kedysi päť osád. Rodili sa postupne, nedlho po sebe a svojimi osudmi sa celé veky ovplyvňovali, dotýkali a prelínali. Čím viac sa rozvíjali a rástli do významu i veľkosti, vzájomné hranice medzi ich chotármi začali postupne celú päticu namiesto oddeľovania spájať. Až sa napokon stalo, dnes majú pospájané už nielen osudy, ale aj svoje ulice a obyvateľov. Splynuli do mesta, nazvaného podľa rieky, čo oddávna preteká ich spoločnou kotlinou: Poprad.

Popradský región je oku lahodiacou krajinou. Nekonečné lúky a rozsiahle polia na rovinatom dne Tatranskej kotliny lemuje veniec hôr. Na severe im dominujú majestátne vysokotatranské štíty, dole na juhu sa zase dvíhajú husto zalesnené predhoria Nízkych Tatier. Celé rozsiahle údolie medzi nimi je preto tradične pokladané za akúsi predsieň tatranského horského kráľovstva. Keď sa však na Poprad a jeho okolie pozriete pozornejšie, rýchlo sa vám vyjaví krása a zaujímavosť tohto kraja aj mimo ospevovaných veľhôr.

Ulice historického mestského centra sú ako živá priadza navinutá na vretenovité námestie s radom meštianskych domov a dvojicou historických kostolov. Spišská Sobota, jedna z pätice popradských mestských častí, bola po stáročia najbohatším z piatich hornospišských miest a do dnešných dní predstavuje jeden z najlepšie zachovaných stredovekých urbanistických celkov Slovenska.

Horská panoráma s neprehliadnuteľným hrebeňom Tatier tvorí nádhernú kulisu zušľachteného územia, ktoré ladne prechádza do súvislých lesov. Dediny a osady navôkol sú ako priečinky klenotnice, v ktorých sa skrývajú historické i moderné skvosty v podobe architektonických pamiatok či prírodných vzácností.

Stačí sa zvedavo pozerať a objavovať. Napríklad aj cez letecké fotografie v novopripravovanej obrazovej publikácii Poprad a okolie z neba.

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Poprad a okolie , v tom najlepšom svetle.

Pokiaľ by vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!

Zavolajte ešte dnes regionálnu manažérku nášho vydavateľstva Ing. Petru Beňovú na tel.číslo 0904 543 587 alebo napíšte e-mail na Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezentáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.

Ponúkame jedinečný pohľad na krajinu. Pridajte sa k nám!

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This