Prešov a okolie z neba

5. 07. 2019Knihy, Novinky

Prešov a jeho okolie by mohlo mať viacero prívlastkov. Záleží na tom, ako sa na kraj okolo metropoly severovýchodného Slovenska pozeráte. Ak sa rozhodnete prijať naše pozvanie a preletieť sa nad ním, sme si takmer istí, že dospejete k pojmom, ktoré by vám inak možno vôbec nenapadli.

Je známe, že Prešov má spomedzi krajských miest vo svojom okolí najviac hradných zrúcanín. Keď ich však uvidíte z výšky jednu za druhou, dostane výraz „krajina hradov“ oveľa predstaviteľnejší význam. Nad Kapušianskym, Obišovským, Zbojníckym, Lipovským či fascinujúco rozsiahlym Šarišským hradom môžete krúžiť dlhé minúty a predstavovať si, ako tieto masívne pevnosti vyzerali pred stovkami rokov. Aké postavičky sa hmýrili na ich nádvoriach, koľko ich v stráži postávalo na hrabách a vežiach, ako k nim ďalšie stovky upierali zraky z polí podhradia.

Keď priletíte nad centrum samotného Prešova, prívlastky „historický“ a „usporiadaný“ sa akosi samé spoja do jednej vety. Línie ulíc, priečelia domov a farebne zladené strechy vyzerajú, akoby ich ktosi vybudoval a – celé tie stovky rokov od počiatku existencie dnes už tretieho najväčšieho slovenského mesta – dolaďoval práve pre tento letecký pohľad.

A možno to tak aj bolo. Možno je naozaj tento región stvorený na obdivovanie z výšky. Napokon, stojí tu najvyššia stavba na Slovensku – rádiový a televízny vysielač Dubník na rovnomennom vrchu Slanských vrchoch. A ďalší vysielač, Stráž, sa zase týči na najvyššom bode kopcov, ktoré pri pohľade od blízkych Fintíc silno pripomínajú legendárne slovenské trojvršie.

Ak sme vo vás predchádzajúcimi riadkami vyvolali hlad po spoznávaní prešovského okresu z výšky, nebojte sa, nedopustíme, aby vás trápil dlho. Už sme začali pripravovať knihu Prešov a okolie z neba a tá vám onedlho prinesie mimoriadne štedrú porciu vyberaných leteckých fotografií. K nej bude ideálnou prílohou na pocitové aj informačné zasýtenie súbor článkov o regióne: o meste i obciach, o zaujímavých miestach i hodnotných pamiatkach, o dôležitýh vzdelávacích a kultúrnych inštitúciách i významných podnikoch.

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Prešov a okolie, v tom najlepšom svetle.

Pokiaľ by vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!

Zavolajte ešte dnes regionálnu manažérku nášho vydavateľtva Ing. Zuzana Mezencev Jančíkovú na tel.číslo 0903 171 791 alebo napíšte e-mail na . Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezntáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.

Ponúkame jedinečný pohľad na krajinu. Pridajte sa k nám!

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This