Púchov a okolie z neba

8. 06. 2020Novinky

Na návrší zvanom Skala sa už od najstarších kamenných dôb ľudia každý deň prebúdzali a hľadeli ponad silný prúd Váhu, ako sa nad ich zem spoza vzdialeného horizontu dvíha žiarivé slnko. Pevné hradisko im celé storočia, ak nie tisícročia poskytovalo domov a potrebnú ochranu. Boli to však barbarsky neľútostné časy a napokon predsa len musel prísť deň, keď ani hrubé múry nestačili staré sídlo uchrániť pred divokosťou nájazdníkov. Hrádok osirel. Ale krásny kút sveta ľudia opustiť nemienili. Preto si neďaleko, na rovine pri rieke, vybudovali novú osadu. Nazvali ju prosto – Puch.

puchov_a_okolie_z_neba

Čisto na papieri je medzi osadou raného stredoveku a dnešným Púchovom rozdiel iba v dvoch písmenách a jednom dĺžni. Ale poďte sa s nami na tento nádherný kus Považia pozrieť! Uvidíte, že tých takmer tisíc rokov neubehlo len tak nadarmo.

puchov_a_okolie_z_neba

Púchovské okolie sa tiahne od úpätí Strážovských vrchov v doline stredného smerom na západ, k hornatému pohraničiu na pomedzí Bielych Karpát a Javorníkov. Rozlohou je to jeden z menších okresov Slovenska, ale zato jeden z najskôr a najintenzívnejšie osídlených v celej našej histórii. A zrejme aj vďaka tomu, že ľudia tu svoj spoločný život s krajinným prostredím vytvárajú už veľmi dlho, je púchovský región takým vyspelým kúskom našej domoviny. V meste, jemu blízkych dedinách aj celom okolí je cítiť, že moderný priemyselný život tu existuje v súhre s kultúrou prírodného prostredia.

puchov_a_okolie_z_neba

Púchovské územie veľmi pozoruhodne vstupuje do viacerých veľkých chránených oblastí v okolitých pohoriach. Údolia a hory navôkol vyzerajú, akoby im blízkosť civilizácie bola skôr na osoh, než na oštaru. Máte tu dojem, že ľudská spoločnosť sa výnimočne dobre stará o to, aby v karpatských, javorníckych aj strážovských zákutiach zostal pokoj a tichý rešpekt k pôvodnému životu.

puchov_a_okolie_z_neba

Môžete i nemusíte nám veriť, ale je to naozaj náš dojem. Aby ste ho vy sami mohli precítiť – bezprostredne, vlastnými zmyslami – musíte tam jednoducho zavítať. To vám ani pri najlepšej vôli ničím nenahradíme. Ale ak sa pozriete tú nádheru cez nádherné letecké zábery púchovského regiónu, potom to,  čo pri pocítite, by mohla byť tá najkrajšia inšpirácia, akú sme schopní vytvoriť. Kniha Púchov a okolie z neba má byť darom, ktorý s láskou k tomuto kraju pred vás skladáme.

puchov_a_okolie_z_neba

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

puchov_a_okolie_z_neba

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Púchov a okolie , v tom najlepšom svetle.

puchov_a_okolie_z_neba

Pokiaľ by vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!

puchov_a_okolie_z_neba

Ako je možné vstúpiť do projektu?
Kontaktujte našu regionálnu projektovú manažérku Andrea Vozárová, tel.: 0940 213 854 alebo e-mail: .Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezentáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.

Ponúkame jedinečný pohľad na krajinu. Pridajte sa k nám!

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This