Ružomberok a okolie z neba

11. 01. 2021Novinky

Ružomberok je mesto zrodené z tisícročnej legendy o kopci nad kráľovskou riekou, pokrytom nevídanou húštinou šípových ruží. Je centrom oblasti, ktorú naši predkovia po celé stáročia nevolali inak, ako Dolný Liptov.

ruzomberok_a_okolie_z_neba

Jeho prirodzené hranice tvoria horské celky, ktoré patria medzi perly Slovenska – Veľká Fatra, Nízke Tatry a nezameniteľne malebný Choč. Na východ sa zase otvára Liptovská kotlina, vedúca pozdĺž masívov Západných Tatier až k žiarivým vysokotatranským štítom.

ruzomberok_a_okolie_z_neba

Hlboko dole, na samom dne širokého údolia, tečie Váh. Je tou pomyslenou tepnou, ktorej ružomberský kraj vďačí za neodmysliteľnú časť svojej neutíchajúcej živosti a prosperity. Priamo v Ružomberku sa do vážskych vĺn vlieva riečka Revúca, privádzajúca horskú vodu spod príkrych veľkofatranských strání. Verná svojmu menu, svojím hlasným prúdom tradične sprevádzala všetkých, čo putovali jej dlhým údolím. Ružomberok bol dôležitým bodom historickej obchodnej trasy, vedúcej od Zvolena z úrodných nížin juhu do jantárovej krajiny severu. Priamo pod Čebraťom sa pretínala s východo-západnou cestou popri Váhu.

ruzomberok_a_okolie_z_neba

Toto pradávne križovanie vzniklo vďaka ešte pradávnejším silám, ktoré tu akoby premyslene naukladali vysoké horstvá tak, aby doliny z nich vyústili do hlbokého, no priestranného riečneho údolia. Vznikli tak nielen dokonalo prepojené cesty pre putujúcich, ale aj neopakovateľné scenérie pre nadšenie obdivujúcich. Ružomberský región sa naozaj môže nazvať zemou tisícich výhľadov. Berú dych v dolinách, keď navôkol človeka ohuruje horizont zalesnených skalnatých hôr. Otvárajú sa na kopcoch, kde panoramatické obrazy vyzerajú ako z encyklopédie najkrajších kútov sveta. A nad tým všetkým sú ešte pohľady, ktoré ukazujú Ružomberok a jeho okolie priamo spod klenby dolnoliptovského neba. Práve z nich bude už čoskoro vytvorená celá kniha.

ruzomberok_a_okolie_z_neba

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

ruzomberok_a_okolie_z_neba

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Ružomberok a okolie, v tom najlepšom svetle.

ruzomberok_a_okolie_z_neba

Pokiaľ by vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!

ruzomberok_a_okolie_z_neba_web

Kontaktujte nášho regionálneho projektového manažéra Mgr. Vladimíra Híreša, tel.: 0948 707 585 alebo e-mail: Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezentáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.

Ponúkame jedinečný pohľad na krajinu. Pridajte sa k nám!

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This