Senica a okolie z neba prichádza k vám…

27. 05. 2019Knihy

Novinka z jedinečnej edície Slovensko z neba, je tu práve pre vás. Najnovší prírastok Senica a okolie z neba z unikátnej edície kníh leteckých fotografií vám ponúka toto nádherné mesto a jeho okolie v originálnom pohľade a to z „neba“.

Leží v najzápadnejšej časti Slovenska pod malebnými Malými Karpatami. Nájadete tu viate piesky, šíre borovicové lesy či úrodné pahorky posiate vinicami. Ide azda o jeden z najrázovitejších regiónov Slovenska. Záhorie. Jednou z častí Záhoria je aj okolie Senice. Ako pohraničný región je lemovaný vodami Moravy či múrmi strážnych hradov. Samotnú Senicu najviac ovplyvňoval neďaleký hrad Branč. Nad malokarpatské lesy sa týčia aj iné múry opradené legendami. Starobylá zrúcanina hradu Korlátka sa nachádza len niekoľko minút pešo od Rozbehov, miestnej časti obce Cerová. Nad Rozbehmi sa nachádza aj netradičná kamenná rozhľadňa, s troškou predstavivosti pripomínajúca vežu starobylého hradu. Jedným z najvýznamnejších miest regiónu, ale i celého Slovenska je bezpochyby mestečko Šaštín- Stráže. V tomto kraji sa však nachádza aj mnoho iných, menej známych miest, ktoré stoja za spoznávanie.

A na čo sa môžete tešiť?

V knihe vám predstavíme Senicu a jej okolie na vyše 100 leteckých fotografiách. Fotografie vznikali na jar a v lete a preto sa vám naskytnú nádherné pohľady na mesto, obce a prírodu. Ukážeme vám Senicu a okolie tak ako nepoznáte, pohľadom z vtáčej perspektívy, čo je veľmi netradičný zážitok.

Zalietajte si spolu s touto knihou ponad Senicu a okolie. Unikátne fotografie z lietadla a z dronu vám to umožnia.

Želáme vám príjemné čítanie a spoznávanie Senice a okolia pohľadom pilota lietadla.

Chcete vedieť aké zábery sa v knihe nachádzajú? Pripravili sme pre vás možnosť prezrieť si Senicu a okolie z neba aj online.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This