Svidník a okolie z neba

24. 09. 2020Novinky

Počuli ste už o ľuďoch kultúry východoslovenských mohýl? Pred štyrmi tisíckami rokov prišili zo severskej zeme a usadili sa na skromných pôdach vrchovín východného Slovenska. Práve
tam, kde sa dnes rozprestiera mesto Svidník a jeho okolie.

Svidník a okolie z neba

Bol to roľnícko-pastiersky ľud, po ktorom nám nezostali žiadne sídla, ba dokonca ani ich zvyšky, zato však doslova tisícky mohýl. Praveké pohrebiská sa reťazia do dĺžok niekoľkých kilometrov a sú spolu s desiatkami vzácnych drevených chrámov historickými a kultúrnymi pokladmi tohto severošarišského regiónu.

Svidník a okolie z neba

Jeho prirodzeným centrom je malebné mestečko Svidník, postavené v Nízkych Beskydách pri sútoku riek Ondava a Ladomírka. S mnohotvárnou krásou prírody, ktorá ho obklopuje, je pomyselnou bránou do pokojného sveta oddychu a civilizáciou nerušenej turistiky v Ondavskej a Laboreckej vrchovine, patriacich k najtichším kútom celého Slovenska.

Svidník a okolie z neba

Svidník ani jeho vidiecke okolie neohurujú zmysly honosnými svetskými stavbami, práve naopak, čistia ľudské vnímanie dielami stáročnej viery, v ktorých sa naplno prejavil génius miestneho ľudového staviteľstva. Krásu drevených sakrálnych stavieb dotvára neopakovateľná prírodná scenéria, čo ich drží v náručí, ako aj nenapodobiteľná vôňa stáročného dreva, z ktorého boli zrodené. A tá akoby sa vznášala aj vysoko nad nimi, poletovala pod klenbou oblohy a stala sa tam inšpiráciou k obrazom, zachytávajúcim dychberúce pohľady na Svidník a jeho okolie z neba.

Svidník a okolie z neba

Nespomenuli sme však zatiaľ ani to, čo vám prezradíme teraz: že o príťažlivosti tohto kúska Slovenska sa už čoskoro budete môcť presvedčiť na vlastné oči vďaka týmto i mnohým ďalším leteckých fotografiám, ktoré práve teraz začíname postupne vkladať na stránky pripravovanej knihy Svidník a okolie z neba.

Svidník a okolie z neba

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Svidník a okolie z neba

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Svidník a okolie z neba, v tom najlepšom svetle.

Svidník a okolie z neba

Pokiaľ by vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!

Svidník a okolie z neba

Zavolajte ešte dnes regionálneho manažér nášho vydavateľstva Ing. Ľuboša Vyskoča na tel.číslo 0917 870 413 alebo napíšte e-mail na Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezentáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.

Ponúkame jedinečný pohľad na krajinu. Pridajte sa k nám!

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This