Topoľčany a okolie z neba

24. 09. 2020Novinky

Vitajte v topoľčianskom regióne. V kraji tajomných pravekých jaskynných osídlení, pestrých ľudových tradícií a opantávajúcich hôrnych scenérií, kde sa na javisku vekov tvorili najstaršie slovenské dejiny.

Topoľčany a okolie z neba

Starobylé podzemie na týchto miestach vyjavilo príbehy o najstaršom známom jaskynnom osídlení Slovenska aj prvých dôkazoch použitia písma stredoeurópskych Slovanov. Stálo tu jedno z významných mocenských centier legendárnej Veľkej Moravy a romantické ruiny hradov Oponice a Topoľčany zase ako mĺkvi svedkovia histórie pripomínajú časystredovekého rozkvetu.

Topoľčany a okolie z neba

V tejto hlbokej histórii korení pestrá topoľčianska prítomnosť so svojou nádielkou zaujímavostí, jedinečných ľudových zvykov a tradícií, ktoré dodnes žijú v svojráznom folklóre. A vlastne v celom kolorite malebného regiónu okolo bývalého kráľovského mesta, kde je kultúra a umenie významnou súčasťou každodenného mestského i vidieckeho života.

Topoľčany a okolie z neba

Ďalšia studnica bohatstva, ktorým tento kus Slovenska oplýva, pramení v jeho čarovnej prírodnej krajine. Zo širokých rovín riečneho údolia sa nahor šplhajú svahy neprehliadnuteľných pohorí Tríbeča a Považského Inovca. Zelené vlnenie ich lesov je pastvou pre oči a šumenie korún stromov zase symfóniou pre uši. Srdcia, ktoré priťahuje magická sila prírody, zaplesajú z dychberúcich výhľadov na pôsobivo umiestnených rozhľadniach na Marháte a Panskej Javorine, či po vykráčaní na bizarné skalné bralo Veľká skala. Ako v úžasnom krajinnom divadle sa predvádza celé úrodné údolie rieky Nitra, pretkané nitkami cestičiek a zlatými paletami lánov.

Topoľčany a okolie z neba

Pokoj a krása sú slová, ktoré sa vtedy znova a znova vynoria v mysli. A sú asi tým najlepším vyjadrením toho, čo cítite, keď sa na Topoľčany a ich okolie pozeráte takto – akoby z neba.

Topoľčany a okolie z neba

A čo teda to pozvanie na let a spoznávanie všetkých týchto unikátov z pohodlia kabíny lietadla, ktoré ste si prečítali v úvode? To neboli nijaké prázdne slová. Vďaka pripravovanejnovej knihe leteckých fotografií sa o tento zážitok už čoskoro naozaj podelíme so všetkými, ktorí sú zvedaví, ako vyzerá Topoľčany a okolie z neba.

Topoľčany a okolie z neba

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Topoľčany a okolie z neba

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Topoľčany a okolie z neba, v tom najlepšom svetle.

Topoľčany a okolie z neba

Pokiaľ by vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!

Topoľčany a okolie z neba

Ako je možné vstúpiť do projektu?
Kontaktujte našu regionálnu projektovú manažérku Ing. Miroslava Osvaldová, tel.: 0905 713 885 alebo e-mail: .Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezntáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.

Ponúkame jedinečný pohľad na krajinu. Pridajte sa k nám!

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This