Trenčín a okolie z neba

10. 08. 2020Novinky

Trenčín a jeho okolie patrí medzi tie miesta Slovenska, kde sa na neveľkej rozlohe zhromaždili poklady nevyčísliteľnej hodnoty. Samotné mesto je jedným z najvýznamnejších v celej slovenskej histórii, a to od jej najstarších koreňov.

trencin_a_okolie_z_neba

Legendárny rímsky nápis na trenčianskej hradnej skale rozpráva príbeh o tom, ako sa týchto miest priamo dotkli dejiny jednej z najpovestnejších ríš v doterajších ľudských dejinách. Antickí legionári sem, ďaleko za opevnené dunajské hranice svojho impéria, nepochodovali preto, aby len tak niekde dokazovali svoju silu barbarským kmeňom. Rimania vtedy už veľmi dobre vedeli, že údolie stredného Váhu bolo dôležitou zemou. Putovali ňou odveké karavány, naložené jantárom z Baltského mora, smerujúce až k vzdialeným africkým brehom bájneho Egypta.

trencin_a_okolie_z_neba

Nie je žiadnou náhodou, že sa o stovky rokov neskôr na bralnatom kopci začali vyššie a vyššie dvíhať múry stredovekej pevnosti. Vyrástol tak jeden z najväčších hradov v celej Európe. O jeho dôležitosti vypovedá fakt, že jeden z jeho najslávnejších majiteľov, legendárny Matúš Čák, zo svojho sídla vládol nie menej ako trom desiatkam ďalších svojich hradov.

trencin_a_okolie_z_neba

Kľúčová poloha na križovatke obchodných ciest v blízkosti troch karpatských priesmykov vždy Trenčínu prinášala význačnosť oporného bodu a úlohu centra širokého regiónu. Na toto odveké postavenie nadviazalo napredovanie mesta a rozkvet jeho okolia v moderných časoch. Nielen historické kráľovské mesto, ale celý trenčiansky okres dnes žije žičlivou spoločenskou, ekonomickou a kultúrnou atmosférou. Ako sa zvykne hovoriť, miestni ľudia i návštevníci tu nachádzajú všetko, po čom srdce túži: hodnotné pamiatky, malebné turistické trasy, rozhľadne, sakrálne stavby, gazdovstvá, rybníky, ale napríklad aj vskutku jedinečné kúpele, dýchajúce zmesou oddychu a umenia.

trencin_a_okolie_z_neba

Keď sa nad tento slávny kút krajiny vznesieme do výšky, naplno sa odhalí gracióznosť, s ktorou sú tmavozelené krivky lesnatých pahorkov pretkané trblietavými stuhami riek. Vynikne pozoruhodná elegancia zasadenia historických, prírodných a technických klenotov do sviežich odtieňov vážskych nížin. A v pamäti človeka zostane nezabudnuteľné zoznámenie sa s Trenčínom a jeho okolím z neba.

trencin_a_okolie_z_neba

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Trenčín a okolie z neba

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Trenčín a okolie, v tom najlepšom svetle.

Trenčín a okolie z neba

Pokiaľ by vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!

Trenčín a okolie z neba

Ako je možné vstúpiť do projektu?
Kontaktujte nášho regionálneho projektového manažéra Mgr. Vladimíra  Híreša, tel.: 0948 707 585 alebo e-mail: Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezntáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.

Ponúkame jedinečný pohľad na krajinu. Pridajte sa k nám!

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This