Tvrdošín a okolie z neba

25 februára, 2021

Novinky

Majestátne západotatranské vrcholy, Oravská Magura i Vrchovina, lesy Skorušinských vrchov a pasienky Oravskej kotliny, to všetko nájdete v krajine dvoch historických oravských miest a vyše tucta dedín v ich blízkom susedstve. V krajine Tvrdošína a jeho okolia.

Už od pradávna viedla týmito miestami oravským riečnym údolím dôležitá cesta zo strednej Európy do Pobaltia. Pre celý región to znamenalo nemalý prínos a samotný Tvrdošín, stojaci pri sútoku dvoch riek priamo na uhorských hraniciach, sa v časoch stredovekých kráľov stal colnou stanicou. Susedná Trstená, založená nemeckými osadníkmi, zase vyrástla do prosperujúceho trhového mesta.

Dnešný okres Tvrdošín patrí zo zemepisného pohľadu k našim menším okresom, no z prírodného či kultúrneho hľadiska mu patrí mimoriadne bohatstvo. Veď nemalá časť jeho územia patrí do čarovnej ríše Západných Tatier. Masívy i štíty Roháčov sú vyhľadávaným rajom pre obdivovateľov hôr a vášnivých turistov. Vody Oravskej priehrady sú dokonalým doplnením krásne dramatickej krajinnej scenérie. Už sedemdesiatročné priehradné jazero vďaka svojej rozsiahlosti sa nie nadarmo môže pýšiť prezývkou Oravské more.

No a spomínané kultúrne bohatstvo sme v žiadnom prípade neuviedli len ako obohraný či nutný slovný zvrat. Veď priamo v Tvrdošíne stojí drevený gotický chrám, ktorý s ďalšími drevenými kostolmi Karpatského oblúka v roku 2008 zaradili do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. A vo viacerých dedinkách naokolo so skromnou hrdosťou zase čupia prekrásne zachované pamiatky ľudovej architektúry. Najcennejším z nich sa dostáva obdivu v známom zubereckom skanzene a ochrany i rešpektu v pamiatkovej rezervácii v Podbieli.

Poďte sa s nami nad touto všetkou krajinnou pastvou pre oči preletieť. Keď sa na panorámu Tvrdošína, rozloženého na oboch stranách širokej doliny poniže jazera Oravskej priehrady, pozriete zo správnej výšky a uhla, máte dojem, akoby sa všetky vody tejto obrovskej vodnej nádrže vlievali priamo do stredu mesta. A keď vystúpate kolmo nad jeho stred a pozriete sa na jeho pôdorys, zrazu vám silno pripomenie akéhosi gigantického motýľa letiaceho ponad vodnú niť Oravy. Fantázia podnietená netradičnými pohľadmi. V pripravovanej knihe leteckých fotografií Tvrdošín a okolie z neba ich bude neúrekom.

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región,Tvrdošín a okolie, v tom najlepšom svetle.

Pokiaľ by vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!