Tvrdošín a okolie z neba

25. 02. 2021Novinky

Majestátne západotatranské vrcholy, Oravská Magura i Vrchovina, lesy Skorušinských vrchov a pasienky Oravskej kotliny, to všetko nájdete v krajine dvoch historických oravských miest a vyše tucta dedín v ich blízkom susedstve. V krajine Tvrdošína a jeho okolia.

Už od pradávna viedla týmito miestami oravským riečnym údolím dôležitá cesta zo strednej Európy do Pobaltia. Pre celý región to znamenalo nemalý prínos a samotný Tvrdošín, stojaci pri sútoku dvoch riek priamo na uhorských hraniciach, sa v časoch stredovekých kráľov stal colnou stanicou. Susedná Trstená, založená nemeckými osadníkmi, zase vyrástla do prosperujúceho trhového mesta.

Dnešný okres Tvrdošín patrí zo zemepisného pohľadu k našim menším okresom, no z prírodného či kultúrneho hľadiska mu patrí mimoriadne bohatstvo. Veď nemalá časť jeho územia patrí do čarovnej ríše Západných Tatier. Masívy i štíty Roháčov sú vyhľadávaným rajom pre obdivovateľov hôr a vášnivých turistov. Vody Oravskej priehrady sú dokonalým doplnením krásne dramatickej krajinnej scenérie. Už sedemdesiatročné priehradné jazero vďaka svojej rozsiahlosti sa nie nadarmo môže pýšiť prezývkou Oravské more.

No a spomínané kultúrne bohatstvo sme v žiadnom prípade neuviedli len ako obohraný či nutný slovný zvrat. Veď priamo v Tvrdošíne stojí drevený gotický chrám, ktorý s ďalšími drevenými kostolmi Karpatského oblúka v roku 2008 zaradili do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. A vo viacerých dedinkách naokolo so skromnou hrdosťou zase čupia prekrásne zachované pamiatky ľudovej architektúry. Najcennejším z nich sa dostáva obdivu v známom zubereckom skanzene a ochrany i rešpektu v pamiatkovej rezervácii v Podbieli.

Poďte sa s nami nad touto všetkou krajinnou pastvou pre oči preletieť. Keď sa na panorámu Tvrdošína, rozloženého na oboch stranách širokej doliny poniže jazera Oravskej priehrady, pozriete zo správnej výšky a uhla, máte dojem, akoby sa všetky vody tejto obrovskej vodnej nádrže vlievali priamo do stredu mesta. A keď vystúpate kolmo nad jeho stred a pozriete sa na jeho pôdorys, zrazu vám silno pripomenie akéhosi gigantického motýľa letiaceho ponad vodnú niť Oravy. Fantázia podnietená netradičnými pohľadmi. V pripravovanej knihe leteckých fotografií Tvrdošín a okolie z neba ich bude neúrekom.

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región,Tvrdošín a okolie, v tom najlepšom svetle.

Pokiaľ by vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!

Ako je možné vstúpiť do projektu?

Zavolajte ešte dnes regionálnu manažérku nášho vydavateľstva Ing. Adrianu Drugovú na tel.číslo 0915 435 966 alebo napíšte e-mail na . Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezntáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.

Ponúkame jedinečný pohľad na krajinu. Pridajte sa k nám!

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This