Uvedenie knihy Svidník a okolie z neba do života

9. 07. 2021Krst, Novinky

V minulosti sme slávnostne do života uvádzali každú vydanú publikáciu z našej dielne. Či už na rôznych podujatiach, či výnimočných mítingoch alebo na špecifických turistických miestach. Obdobie, ktoré sme prežívali celý minulý rok nám nedovolilo organizovať či zúčastniť sa podujatí s väčším počtom hostí. Preto sme hľadali alternatívne spôsoby, akým by sme mohli tieto slávnostné akty naďalej vykonávať.

V online priestore sme za pomoci pána primátora mesta Ing. J. Ragana slávnostne uviedli do života leteckú knihu Vranov nad Topľou a okolie z neba. Prianím povzbudivých slov ju polial vodou z rieky Topľa. 

Skutočne netradičným spôsobom sme uviedli do života rovno tri letecké fotopublikácie východného Slovenska. Preletom ponad mestá Bardejov, Sabinov a Prešov letecká posádka priamo v kokpite lietadla vykonala slávnostný akt, ktorý počas letu aj dokumentovala. Knihy uviedli do života tam, kde sa tvorili. Bardejov a okolie z neba uvítal do života krstný otec a autor Ing. Ľuboš Vyskoč pokropením vodou priamo z Bardejovských kúpeľov. Prešov a okolie z neba posypal pilot a krstný otec knihy, Milan Paprčka, symbolicky soľou nad Solivarom v Prešove. Zavŕšili to naozaj unikátnym uvedením do života knihy Sabinov a okolie z neba. Preletom ponad letisko v Ražňanoch polial Milan Paprčka a Matúš Krajňák túto knihu leteckým olejom. 

Počas postupného uvoľňovania opatrení sa v komornej atmosfére odohralo slávnostné uvedenie do života personalizovanej knihy Čarovná Bratislava – mestská časť Devínska Nová Ves. Po odspievaní sólistky Slovenského národného divadla spoločne uviedli do života túto čarovnú knihu spoluautorka knihy Ing. Adriana Drugová a krstný otec knihy, starosta Dárius Krajčír posypaním pieskom symbolizujúcim prírodnú dominantu Sandberg.

V začínajúcom letnom období máme konečne možnosť zúčastňovať sa kultúrnych podujatí, rozličných akcií s neobmedzeným počtom návštevníkov. Takéhoto kultúrneho podujatia sme sa zúčastnili začiatkom júla. Počas koncertu Katky Koščovej v záhrade SNM – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku sme slávnostne uviedli do života leteckú knihu Svidník a okolie z neba. Po úvodných slovách spoluautora knihy Ing. Ľuboša Vyskoča posypala publikáciu lupeňmi kvetov pani primátorka mesta Svidník, Mgr. Marcela Ivančová. Po veľmi dlhej dobe to bolo uvedenie knihy do života v prítomnosti divákov. 

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This