Videomapu Vysokých Tatier už videlo viac ako 200 000 ľudí

24. 11. 2020Novinky

Video mapa Vysokých Tatier sa stala fenoménom. Naši kolegovia vytvorili mapu, ktorá uchvátila tisícky ľudí.  A o čo vlastne ide? Lietadlo letiace ponad Vysoké Tatry vo výške 3000 metrov nad morom zachytáva panorámu Vysokých Tatier. Okrem ich krás sa Vám počas letu vynára legenda s pomenovaním štítov, plies či chát.

Prinášame vám niektoré reakcie, ktoré sa obajvili na našom YT Slovensko z neba :

  Nádhera! "Prešla" som Tatry krížom krážom a vrátila som sa do mladosti! Ale je to ohromné, že môžem tak detailne vidieť tie krásne miesta! Vďaka všetkým, čo sa zúčastnili na realizácii!!! Super!!! Krásny zážitok!

  Nádhera. Nemám slov. Veľmi oceňujem Vašu snahu, spraviť takéto video. Veľmi sa to vydarilo. Palec hore, tak isto aj subscribe a idem to hneď zdieľať na Facebook, aby to videlo veľa ľudí. Je to nádhera, ako nám Boh dal tie krásne, majestátne hory. Nádhera. Ďakujem. 👏👍🙏❤️🌲🌳🏔️

  Toto je najkrajšie video 👏👏 podarilo sa 👑 som vďačná že ste niečo také vytvorili 🔝 ĎAKUJEM ĎAKUJEM ĎAKUJEM ❣💋

  Okrem iného táto video mapa mala ohlas v slovenských, ale aj zahraničných médiách. Vypichneme len tie najznámejšie:

   

  Vznikli aj dve televízne reportáže, ktoré zachytávajú proces vznik tejto mapy. Odpovedá na otázky, prečo táto jedinečná videomapa vznikla a dozviete sa v nich aj či sa chystá niečo nové. Redaktormi boli vyspovedaní pilot a autor myšlienky Milan Paprčka a grafik Milan Jančovič, vďaka ktorému je video graficky doladené. Reportáže boli vysielané v Televíznych novinách Markízy a v Dobrých správach na TA3.

  Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

  Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

  Pin It on Pinterest

  Share This