Žarnovica a Nová Baňa sa dočkali svojej knihy z neba!

14. 07. 2020Knihy, Novinky

zarnovica_nova-bana

Edícia Slovensko z neba sa rozrástla o ďalší krásny knižný titul. Tentokrát sme zamierili na stredné Slovensko. Najnovší prírastok Žarnovica, Nová Baňa a ich okolie z neba  z unikátnej edície kníh leteckých fotografií vám ponúka tieto mestá jedinečným pohľadom „z neba“.

V tejto oblasti sa našlo pomerne veľa pravekých osád či slovanských hradísk a sú s ňou spojené pamiatky našej najstaršej histórie. Kláštorný komplex s majestátnou gotickou bazilikou v Hronskom Beňadiku sa nazýva aj „perla Pohronia“. Počas stredoveku sa celý región rozvíjal najmä vďaka baníctvu. V mnohých obciach sa dodnes stretneme s nádhernou baníckou architektúrou od klopačiek cez meštianske domy až po honosné budovy bývalých banských úradov. Baníctvu vďačíme aj za pamiatku UNESCO v tomto regióne. Ide o Voznickú dedičnú štôlňu – unikátne a najdlhšie banské dielo na Slovensku. Odvodňuje bane od Banskej Štiavnice po Voznicu, kde ústi do Hrona. Akýmsi nemým strážcom regiónu je starobylý hrad Revište. Vypína sa na mohutnom skalnom brale vysoko nad hladinou Hrona a v minulosti strážil obchodné cesty k banským mestám. Z hradu už ostalo len niekoľko múrov, no prekrásny výhľad do údolia Hrona fascinuje dodnes. Osobitným šarmom oplývajú dedinky ležiace v mikroregióne Kľakovská dolina priamo pod Vtáčnikom – najvyšším vrchom rovnomenného pohoria. Dolina je neslávne známa i smutnými udalosťami z obdobia SNP. Nájdete tu teda aj viacero pamätníkov SNP, pri ktorých sa každoročne konajú spomienkové udalosti. V tomto kraji sa však nachádza aj mnoho iných, menej známych miest, ktoré stoja za spoznanie. A keďže človek je tvor zvedavý, čaro nepoznaného sľubuje naozaj jedinečný zážitok.k. Spoznajte Žarnovicu a Novú Baňu a ich  okolie celkom novým pohľadom v knihe Žarnovica, Nová Baňa a ich okolie z neba, a možno vás inšpiruje si zvoliť, si tieto miesta Pohronia a ich malebné okolie, ako ďalší cieľ vašej cesty.

zarnovica_nova-bana-a-ich-okolie

A na čo sa môžete tešiť?

V knihe vám predstavíme Žarnovicu a Novú Baňu na vyše 100 leteckých fotografiách. Fotografie vznikali na jar a v lete, ale nájdete tu aj jesenný pohľad. V knihe sa vám naskytnú nádherné pohľady na mesto, obce a prírodu. Ukážeme vám Žarnovicu, Novú Baňu a okolie tak ako ju nepoznáte, pohľadom z vtáčej perspektívy, čo je veľmi netradičný zážitok.

Zalietajte si spolu s touto knihou ponad Žarnovicu,Novú Baňu a ich okolie. Jedinečné fotografie z lietadla vám to umožnia.

Chcete vedieť aké zábery sa v knihe nachádzajú? Pripravili sme pre vás možnosť prezrieť si Žarnovicu, Novú Baňu a ich okolie z neba aj online.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This