Tam, kde sa Hron, životodarná tepna stredného Slovenska, silou svojej živelnej neodbytnosti prediera cez sopečné masívy Slovenského stredohoria do úrodných rovín Podunajskej nížiny, rozprestiera sa zem sedemnástich dedín a dvoch miest – Žarnovice a Novej Bane.

Je to krajina nádherná tým najnezabudnuteľnejším spôsobom: čím dlhším pohľadom na ňu hľadíte a čím viac času v nej prežívate, tým viac sa do nej zaľubujete. Poďte sa s nami preletieť nad ňou a sami uvidíte, prečo sa slová na jej opísanie ľahko hľadajú a ťažko vyberajú.

Ľavý breh životodarnej riečnej tepny stredného Slovenska tu vrastá do zvrásneného sveta štiavnických rudných žíl. Doslova živými bránami doň sú Brehy, Hodruša-Hámre, či Voznica, postavená na takmer dokonalo pravouhlej riečnej zákrute.

Od údolných lúk a polí pravého brehu zem pozvoľňa stúpa po dlhých zalesnených chrbtoch k vrcholom Vtáčnika. Na tejto strane rieky si ľudia postupne postavili väčšinu svojich sídiel. Najväčším z nich je dnes Žarnovica. Jej meno, ktoré je staroslovanského pôvodu, ju spája s mlynskými kameňmi, žarnovmi. História nám síce ich nenechala žiadny dôkaz o ich výrobe priamo v meste, okolo neho však stále existuje mnoho ryolitových lomov, v ktorých sa na ňu ťažil potrebný materiál.

Jedna z bohatých žíl sa tiahne horami až k Novej Bani. Toto, veľkosťou druhé mesto okresu, vôbec nie je taká nové, ako by jeho meno mohlo naznačovať. Pôvodne bola nazývaná Seunich a už v 14. storočí získala postavenie slobodného kráľovského a banského mesta s právom trhu, meča a míľovým právom.

Od zrodu a rozmachu baníctva a hutníctva, cez vír politických nepokojov v stredovekom Uhorsku a protitureckých vojen, až po pohnuté vojnové osudy horských dedín Kľak a Ostrý Grúň, ľudská história je tu spolu s výtvormi prírodných síl trvácne vpísaná do mozaiky vrchov a dolín. Pripravená na spoznávanie a obdivovanie úplne novým pohľadom, ktorý sa vám naskytne, ak sa pozriete na Žarnovicu, Novú Baňu a ich okolie z neba.

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Žarnovicu a Novú Baňu, v tom najlepšom svetle.

Pokiaľ by vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!

Ako je možné vstúpiť do projektu?
Kontaktujte nášho regionálneho projektového manažéra Mgr. Vladimíra  Híreša, tel.: 0948 707 585 alebo e-mail: Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezntáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.

Ponúkame jedinečný pohľad na krajinu. Pridajte sa k nám!

Pin It on Pinterest

Share This