Žarnovica, Nová Baňa a ich okolie z neba

17. 10. 2019Novinky

Tam, kde sa Hron, životodarná tepna stredného Slovenska, silou svojej živelnej neodbytnosti prediera cez sopečné masívy Slovenského stredohoria do úrodných rovín Podunajskej nížiny, rozprestiera sa zem sedemnástich dedín a dvoch miest – Žarnovice a Novej Bane.

Je to krajina nádherná tým najnezabudnuteľnejším spôsobom: čím dlhším pohľadom na ňu hľadíte a čím viac času v nej prežívate, tým viac sa do nej zaľubujete. Poďte sa s nami preletieť nad ňou a sami uvidíte, prečo sa slová na jej opísanie ľahko hľadajú a ťažko vyberajú.

Ľavý breh životodarnej riečnej tepny stredného Slovenska tu vrastá do zvrásneného sveta štiavnických rudných žíl. Doslova živými bránami doň sú Brehy, Hodruša-Hámre, či Voznica, postavená na takmer dokonalo pravouhlej riečnej zákrute.

Od údolných lúk a polí pravého brehu zem pozvoľňa stúpa po dlhých zalesnených chrbtoch k vrcholom Vtáčnika. Na tejto strane rieky si ľudia postupne postavili väčšinu svojich sídiel. Najväčším z nich je dnes Žarnovica. Jej meno, ktoré je staroslovanského pôvodu, ju spája s mlynskými kameňmi, žarnovmi. História nám síce ich nenechala žiadny dôkaz o ich výrobe priamo v meste, okolo neho však stále existuje mnoho ryolitových lomov, v ktorých sa na ňu ťažil potrebný materiál.

Jedna z bohatých žíl sa tiahne horami až k Novej Bani. Toto, veľkosťou druhé mesto okresu, vôbec nie je taká nové, ako by jeho meno mohlo naznačovať. Pôvodne bola nazývaná Seunich a už v 14. storočí získala postavenie slobodného kráľovského a banského mesta s právom trhu, meča a míľovým právom.

Od zrodu a rozmachu baníctva a hutníctva, cez vír politických nepokojov v stredovekom Uhorsku a protitureckých vojen, až po pohnuté vojnové osudy horských dedín Kľak a Ostrý Grúň, ľudská história je tu spolu s výtvormi prírodných síl trvácne vpísaná do mozaiky vrchov a dolín. Pripravená na spoznávanie a obdivovanie úplne novým pohľadom, ktorý sa vám naskytne, ak sa pozriete na Žarnovicu, Novú Baňu a ich okolie z neba.

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Žarnovicu a Novú Baňu, v tom najlepšom svetle.

Pokiaľ by vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!

Ako je možné vstúpiť do projektu?
Kontaktujte nášho regionálneho projektového manažéra Mgr. Vladimíra  Híreša, tel.: 0948 707 585 alebo e-mail: Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezntáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.

Ponúkame jedinečný pohľad na krajinu. Pridajte sa k nám!

Pin It on Pinterest

Share This