Zaujímavosti o Bardejove a jeho a okolí

17 marca, 2020

Zaujímavosti

Školský poriadok mestskej školy v Bardejove z roku 1540 je najstarším pedagogickým dokumetom na Slovensku. „Zákony bardejovskej školy“ (Leges scholae Bartphensis) napísal rektor Leonad Stökel.

V Bazilike sv. Egídia v Bardejove je spolu jedenásť gotických krídlových oltárov, čo ju zaraďuje medi európske unikáty.

Novovybudovanú železničnú trať z Prešova do Bardejova slávnostne otvorili v pondelok 11. decembra 1893.

V skanzene Múzea ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch si návštevníci môžu pozrieť aj ojedinelé vrtné zariadenie na výrobu drevených vodovodných rúr na vodný pohon z 18. storočia.

V obci Dubinné rastie najstarší strom na Slovensku: vyše osemstoročný dub letný, ktorý má pri koreni obvod dvanásť a pol metra. Počas 1. svetovej vojny bol tento dub na mapách zaznačený ako orientačný bod a vojaci ho chceli vyrúbať, aby zmiatli nepriateľa, ale nepodarilo sa im nájsť dostatočne veľkú pílu.

K obci Lukov bola kedysi pripojená malá dedinka Vencia, kde nejaký čas existovala sklárska huta. Podľa všetkých náznakov ju založili talianski sklári z ostrova Murano, patriaceho do Benátok (Venezie) v Taliansku), ktorí zároveň dedinku pomenovali podľa svojho rodiska.

Liečivá voda zo slaného minerálneho prameňa Cigeľka, vyvierajúceho na úpätí vyhasnutého vulkánu tajuplnej hory Busov, sa vyváža až do Austrálie.

Kostol svätého Františka z Assisi v Hervartove je najstarší aj najzachovalejší drevený kostol na Slovensku.

V klasicistickom kaštieli v Marhani bolo v minulosti aj kino.

Na hrade Zborov v roku 1666 oslávili svadbu František I. Rákoci a Helena Zrinská. Ich syn František II. Rákoci viedol posledné protihabsburské stavovské povstanie.

Zborovský hradný vrch bola vyhlásená v roku 1926 a je jednou z najstarších prírodných rezervácií na Slovensku.

Prírodná rezervácia Becherovská tisina pri obci Bacherov chráni jeden z najväčších výskytov tisu obyčajného v Karpatoch.

V blízkosti vrchu Žobrák stoja až dve drevené vyhliadkové veže: stará a nová. Obidve okrem krásnych výhľadov na pohorie Čergov ponúkajú aj miesto na prespanie.

Pre región Bardejova a sa pripravuje nový projekt Bardejov a okolie z neba. Viac informácií o projekte sa dozviete tu.