Zaujímavosti o Košiciach a ich okolí

24. 10. 2019Zaujímavosti

V našom predchádzajúcom článku o košickom okolí sme spomínali, že erb Košíc je najstaršie doloženým mestským erbom v Európe. Prvenstvo a výnimočnosť spočíva v tom, že kráľ k nemu vydal erbovú listinu zvanú armáles a tá je prvým takýmto dokladom udeleným pre    „právnickú osobu“ v Európe – a teda na svete vôbec. Dovtedy sa udeľovali znaky iba ľuďom – šľachticom.

Historické centrum Košíc je najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku a je v nej aj najviac evidovaných pamiatkovo chránených objektov: 501. Rezervácia bola vyhlásená v roku 1983.

Čanianske jazerá začali vznikať v roku 1854, keď sa v tejto oblasti otvorili povrchové bane na štrk a zeminu pre výstavbu železnice z Košíc do Miškolca.

V premonštrátskom kláštore v Jasove sa nachádza jedna z najvzácnejších knižníc na Slovensku s
približne osemdesiattisíc zväzkami kníh.

Počas Tököliho povstania sa Slanského hradu zmocnili kurucké oddiely. Lenže keď sa k hradu priblížili cisárske vojská, kuruci hrad podpálili a utiekli. Cisár Leopold potom prikázal jednému zo svojich generálov hrad úplne zničiť.

Okolo Perínskych rybníkov pri obci Perín-Chym napočítali až 170 druhov vtákov, ktoré využívajú rybníky a ich hrádze na hniezdenie, zimovanie, alebo zastávku počas migrácie.

Vodné dielo Bukovec sa skladá z dvoch priehrad. Menšiu, dolnú vybudovali ako havarijnú zásobáreň úžitkovej vody pre vtedajšie VSŽ Košice a využívajú ju aj rybári či rekreanti. Hlavná časť diela je však veľká horná nádrž (na foto), ktorá je zásobárňou pitnej vody pre Košice. Sem ma verejnosť vstup zakázaný.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This