Zaujímavosti o Lučenci

3. 02. 2021Zaujímavosti

Pôvodná osada, predchodca Lučenca, sa údajne nachádzala v lokalite „Eb-hát“ medzi Vidinou a Opatovou.

Za vznikom synagógy v Lučenci stojí vynikajúci architekt Leopold Baumhorn, ktorý v bývalom Uhorsku postavil, stavebne upravil alebo zrekonštruoval 22 synagóg. Lučenská synagóga bola jeho posledným veľkolepým dielom. Jej kupola je vysoká 35,4 metra.

Historickú Bitku pri Lučenci z roku 1451 opísal Alois Jirásek v samostatnej časti trilógie Bratstvo, pričom miesta bojov v roku 1896 osobne navštívil.

V roku 1619 sa v Lučenci na jednu noc ocitla uhorská kráľovská koruna. Organizátor protihabsburského povstania Gábor Bethlen po obsadení Bratislavy ukoristil Svätoštefánsku korunu a dal ju preniesť do hradu Nagy-Ecsed, pričom výprava sa cestou na noc zastavila aj v Lučenci. Korunu strážili v pivnici jedného z domov na začiatku dnešnej Fiľakovskej cesty.

Najvyššieho veku z obyvateľov Lučenca sa dožil Balázs Bocsó, ktorý zomrel v roku 1779 ako 115-ročný.

Prvá detská opatrovňa, čiže materská škola, bola v Lučenci zriadená roku 1844. Prvé stále kino v meste otvorili v roku 1910.

V roku 1851 objavili v katolíckom kostole po otvorení krypty tzv. lučenský poklad. Obsahoval zlaté a strieborné šperky, perly, rubíny a mince z obdobia vlády kráľa Mateja, Ladislava a Ľudovíta II. Nález je uložený je v Maďarskom národnom múzeu v Budapešti.

Najvyššou budovou v meste je 64-metrová veža kalvínskeho kostola. Na jej vrchole veže sa nachádza kohút z dreva a kovu, ktorý má pozlátený hrebeň a otáča sa v smere vetra.

V Lučenci je pochovaná Karolína Štúrová, sestra Ľudovíta Štúra.

Vo februári 1929 bola v Lučenci údajne taká zima, že zamrznutí vtáci padali na zem ako kamene.

Od roku 1890 do roku 1894 pôsobil v Lučenci ako vojenský kapelník 25. pešieho pluku slávny hudobný skladateľ Ferencz Lehár. Pri odchode z mesta mu miestne dámy venovali pozlátenú dirigentskú paličku.

V roku 1911 sa majiteľmi prvých automobilov v Lučenci stali A. Lőwy a Gy. Rakottyay.

V medzivojnovom období sa na Masarykovej ulici nachádzalo až 7 benzínových čerpacích staníc.

Lučenec 31. decembra 1922 oficiálne stratil štatút mesta a bol pretvorený na veľkú obec s právom používať označenie mesto. Za mesto bol opäť vyhlásený až 24.novembra 1990.

Pre región Lučenca sa pripravuje nový projekt Lučenec a okolie z neba. Viac informácií o projekte sa dozviete tu.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This