Zaujímavosti o Nitre a jej okolí

8 júna, 2020

Zaujímavosti

Nitra je okres s najvyšším počtom obyvateľov na Slovensku.

Nitra nie je iba mesto, ale aj planétka našej slnečnej sústravy . Objavil ju slovenský astronóm Milan Antal  dňa 4. decembra 1983 počas svojho pobytu na maďarskom observatóriu Piszkéstetõ. Je veľká asi osem a pol kilometra a okolo Slnka obehne za 1900 dní.

Rieka Nitra bola pôvodne dlhá 243 km a do Váhu sa vlievala až v Komárne. V druhej polovici 20. storočia ľudia vybudovali riečny kanál, ktorým ju výrazne skrátili a spojili s Váhom už pri Komoči. Pôvodné koryto stále existuje, nazýva sa však Stará Nitra.

rieka Nitra

Hovorí sa, že Nitra bola založená na siedmich pahorkoch, podobne ako Rím: na Zobore, hradnom kopci, Kalvárii, Čermáni, Borine, na Vŕšku a Martinskom vrchu.

Pribinov kostol v Nitre je prvým historicky doloženým dokladom kresťanstva u Slovanov na Slovensku. Paradoxne, hoci vieme naisto, že existoval, v súčasnosti nie je známe, kde presne stál.

Nitra planétka

V Nitre sa narodili štyria neskorší uhorskí králi: Ondrej I., Bela I., Koloman a Belo II. a možné, že aj Gejza I., nitrianske knieža a uhorský kráľ.

Stredoveká Nitra bola rozdelená na Horné a Dolné mesto, ktoré bolo ďalej delené na niekoľko samostatných štvrtí s vlastnými richtármi a obecnými pečaťami.

Benediktínsky kláštor sv. Hyppolita na úpatí Zobora bol najstarším na Slovensku a škola, ktorú pri ňom spomínajú staré listiny, bola prvou školou na našom území.

Staručký románsky kostolík na vrchole skalnatého brala nad Dražovcami bol spoločne s prvými siedmimi písmenami hlaholiky vyobrazený na rubovej strane niekdajšej 50-korunovej bankovky.

K zániku hradu Gýmeš paradoxne prispel jeho posledný šľachtický majiteľ Karol Forgáč. Dal rozobrať jeho strechu a konštrukciu krovu, ktorá bola následne použitá na výstavbu cukrovaru v Jelenci.

dražovce

Súčasťou kaštieľa vo Veľkom Záluží bol kedysi aj skleník, v ktorom sa pestovalo prevažne exotické ovocie.

Je veľmi pravdepodobné, že názov obec Kolíňany je odvodené od priezviska sikulského rytiera Andrása Kolona. Viaceré informácie totiž hovoria o tom, že dnešní obyvatelia sú potomkami kmeňa Sikulov, ktorého úlohou bolo chrániť lúky a pasienky pod vrchom Žibrica pred vstupom do Nitrianskej kotliny.

Velke Zálužie

Pre región Nitry a sa pripravuje nový projekt Nitra a okolie z neba. Viac informácií o projekte sa dozviete tu.