Zaujímavosti o Nitre a jej okolí

8. 06. 2020Zaujímavosti

Nitra je okres s najvyšším počtom obyvateľov na Slovensku.

Nitra nie je iba mesto, ale aj planétka našej slnečnej sústravy . Objavil ju slovenský astronóm Milan Antal  dňa 4. decembra 1983 počas svojho pobytu na maďarskom observatóriu Piszkéstetõ. Je veľká asi osem a pol kilometra a okolo Slnka obehne za 1900 dní.

Rieka Nitra bola pôvodne dlhá 243 km a do Váhu sa vlievala až v Komárne. V druhej polovici 20. storočia ľudia vybudovali riečny kanál, ktorým ju výrazne skrátili a spojili s Váhom už pri Komoči. Pôvodné koryto stále existuje, nazýva sa však Stará Nitra.

rieka Nitra

Hovorí sa, že Nitra bola založená na siedmich pahorkoch, podobne ako Rím: na Zobore, hradnom kopci, Kalvárii, Čermáni, Borine, na Vŕšku a Martinskom vrchu.

Pribinov kostol v Nitre je prvým historicky doloženým dokladom kresťanstva u Slovanov na Slovensku. Paradoxne, hoci vieme naisto, že existoval, v súčasnosti nie je známe, kde presne stál.

Nitra planétka

V Nitre sa narodili štyria neskorší uhorskí králi: Ondrej I., Bela I., Koloman a Belo II. a možné, že aj Gejza I., nitrianske knieža a uhorský kráľ.

Stredoveká Nitra bola rozdelená na Horné a Dolné mesto, ktoré bolo ďalej delené na niekoľko samostatných štvrtí s vlastnými richtármi a obecnými pečaťami.

Benediktínsky kláštor sv. Hyppolita na úpatí Zobora bol najstarším na Slovensku a škola, ktorú pri ňom spomínajú staré listiny, bola prvou školou na našom území.

Staručký románsky kostolík na vrchole skalnatého brala nad Dražovcami bol spoločne s prvými siedmimi písmenami hlaholiky vyobrazený na rubovej strane niekdajšej 50-korunovej bankovky.

K zániku hradu Gýmeš paradoxne prispel jeho posledný šľachtický majiteľ Karol Forgáč. Dal rozobrať jeho strechu a konštrukciu krovu, ktorá bola následne použitá na výstavbu cukrovaru v Jelenci.

dražovce

Súčasťou kaštieľa vo Veľkom Záluží bol kedysi aj skleník, v ktorom sa pestovalo prevažne exotické ovocie.

Je veľmi pravdepodobné, že názov obec Kolíňany je odvodené od priezviska sikulského rytiera Andrása Kolona. Viaceré informácie totiž hovoria o tom, že dnešní obyvatelia sú potomkami kmeňa Sikulov, ktorého úlohou bolo chrániť lúky a pasienky pod vrchom Žibrica pred vstupom do Nitrianskej kotliny.

Velke Zálužie

Pre región Nitry a sa pripravuje nový projekt Nitra a okolie z neba. Viac informácií o projekte sa dozviete tu.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This