Zaujímavosti o Poprade a jeho okolí

12. 01. 2021Zaujímavosti

Dnešné mesto Poprad sa skladá z piatich bývalých hornospišských miest (Poprad, Matejovce, Spišská Sobota, Stráže pod Tatrami, Veľká) a jednej bývalej osady (Kvetnica).

Meno Poprad patrilo najskôr rieke. Podľa nej neskôr nazvali osadu, ktorá sa stala základom súčasného mesta.

V stredoveku sa do podtatranského regiónu prisťahovalo množstvo nemeckých kolonistov, ktorí postupne svojím počtom prevýšili pôvodné obyvateľstvo do tej miery, že Poprad zmenil svoje meno na Saský Poprad a neskôr dokonca na Deutschendorf.

Čadca a okolie z neba

Najstarším popradským podnikom bola papiereň, ktorú založili v roku 1692.

Keď v rokoch 1908 až 1912 budovali elektrickú železnicu z Popradu do Starého Smokovca, postavili kvôli tomu dve nové elektrárne – v Poprade a v Spišskej Sobote.

Firma Baťa vybudovala v roku 1934 Slovenskú viskózovú továreň – skrátene Svit. Okolo nej potom vzniklo celé dnešné mesto.

Čadca a okolie z neba

Koncom 17. storočia žil v Spišskej Sobote známy dobrodruh Móric Beňovský.

Rieka Poprad nemá prameň. Vzniká sútokom Hincovho potoka, ktorý vyteká z Veľkého Hincovho plesa s potokom Krupá, ktorý zase odvodňuje Popradské pleso. Tieto dve horské bystriny sa zlievajú vo vysokotatranskej Mengusovskej doline, pričom za pramenný tok rieky Poprad sa považuje Hincov potok.

Okružná Cesta slobody, ktorá spája tatranské obce a osady od Podbanského po Lysú Poľanu, bola kedysi prezývaná Cestou zlodejov či Zbojníckym chodníkom . Vyvinula sa totiž zo stredovekej pašeráckej prte, ktorú využili ako základ trasy, ktorú dnes poznáme. Cestu začali budovať, keď bola v 19. storočí postavená Košicko-bohumínska železnica a bolo potrebné cestami spojiť rozrastajúce sa tatranské osady.

Čadca a okolie z neba

Cez obce Štrba a Šuňava vedie  tzv. hlavné európske rozvodie, ktoré rozdeľuje územie Slovenska na časť, z ktorej voda odteká do Čierneho mora a časť, ktorá prináleží k úmoriu Baltského mora.

Na kaštieli v Spišskom Štiavniku  je od roku 1955 bocianie hniezdo, do ktorého sa bociany vracajú každý rok.

Čadca, Vychylovka

Obec Gánovce je známa jedinečným objavom lebky neandertálskeho človeka. Odliatok našiel v tamojšom travertínovom lome v roku 1926 Koloman Koki , ktorý tam vtedy pracoval ako strelmajster. Po preskúmaní sa zistilo, že lebka patrila pravdepodobne neandertálskej žene a je vyše stotisíc rokov stará. Uložená je v Národnom múzeu v Prahe.

Do popradského okrasu zasahujú až tri národné parky: Tatranský národný park, Národný park Nízke Tatry a Národný park Slovenský raj.

Pre región Popradu a sa pripravuje nový projekt Poprad a okolie z neba. Viac informácií o projekte sa dozviete tu.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This