Zaujímavosti o Poprade a jeho okolí

12 januára, 2021

Zaujímavosti

Dnešné mesto Poprad sa skladá z piatich bývalých hornospišských miest (Poprad, Matejovce, Spišská Sobota, Stráže pod Tatrami, Veľká) a jednej bývalej osady (Kvetnica).

Meno Poprad patrilo najskôr rieke. Podľa nej neskôr nazvali osadu, ktorá sa stala základom súčasného mesta.

V stredoveku sa do podtatranského regiónu prisťahovalo množstvo nemeckých kolonistov, ktorí postupne svojím počtom prevýšili pôvodné obyvateľstvo do tej miery, že Poprad zmenil svoje meno na Saský Poprad a neskôr dokonca na Deutschendorf.

Čadca a okolie z neba

Najstarším popradským podnikom bola papiereň, ktorú založili v roku 1692.

Keď v rokoch 1908 až 1912 budovali elektrickú železnicu z Popradu do Starého Smokovca, postavili kvôli tomu dve nové elektrárne – v Poprade a v Spišskej Sobote.

Firma Baťa vybudovala v roku 1934 Slovenskú viskózovú továreň – skrátene Svit. Okolo nej potom vzniklo celé dnešné mesto.

Čadca a okolie z neba

Koncom 17. storočia žil v Spišskej Sobote známy dobrodruh Móric Beňovský.

Rieka Poprad nemá prameň. Vzniká sútokom Hincovho potoka, ktorý vyteká z Veľkého Hincovho plesa s potokom Krupá, ktorý zase odvodňuje Popradské pleso. Tieto dve horské bystriny sa zlievajú vo vysokotatranskej Mengusovskej doline, pričom za pramenný tok rieky Poprad sa považuje Hincov potok.

Okružná Cesta slobody, ktorá spája tatranské obce a osady od Podbanského po Lysú Poľanu, bola kedysi prezývaná Cestou zlodejov či Zbojníckym chodníkom . Vyvinula sa totiž zo stredovekej pašeráckej prte, ktorú využili ako základ trasy, ktorú dnes poznáme. Cestu začali budovať, keď bola v 19. storočí postavená Košicko-bohumínska železnica a bolo potrebné cestami spojiť rozrastajúce sa tatranské osady.

Čadca a okolie z neba

Cez obce Štrba a Šuňava vedie  tzv. hlavné európske rozvodie, ktoré rozdeľuje územie Slovenska na časť, z ktorej voda odteká do Čierneho mora a časť, ktorá prináleží k úmoriu Baltského mora.

Na kaštieli v Spišskom Štiavniku  je od roku 1955 bocianie hniezdo, do ktorého sa bociany vracajú každý rok.

Čadca, Vychylovka

Obec Gánovce je známa jedinečným objavom lebky neandertálskeho človeka. Odliatok našiel v tamojšom travertínovom lome v roku 1926 Koloman Koki , ktorý tam vtedy pracoval ako strelmajster. Po preskúmaní sa zistilo, že lebka patrila pravdepodobne neandertálskej žene a je vyše stotisíc rokov stará. Uložená je v Národnom múzeu v Prahe.

Do popradského okrasu zasahujú až tri národné parky: Tatranský národný park, Národný park Nízke Tatry a Národný park Slovenský raj.

Pre región Popradu a sa pripravuje nový projekt Poprad a okolie z neba. Viac informácií o projekte sa dozviete tu.